Cesta kolem světa 2018

Katalog Cesty kolem světa 2018 najdete zde.

Svatá Lucie | Nikaragua | USA | Havaj | Šalamounovy ostrovy | Austrálie | Palau | Japonsko | Vietnam | Qatar

Mapa CKS 2018

Destinace

Svatá Lucie

Šaramantně svobodomyslný Karibik.
Svatá Lucie
Časový posun oproti Praze: -5 hodin
Počasí: tropické: teploty 26°C až 29°C
Svatá Lucie

Scénický sopečný ostrov Svatá Lucie klame svým obrysem: na mapě připomíná slzu, nicméně slušel by se raději tvar perly, perly přírodních krás Karibiku. Ostrov se tyčí z vyhřátých mořských vod vskutku impozantně: dva nezaměnitelné ostré štíty vyhaslých vulkánů, nazývané Gros Piton a Petit Piton, jsou výrazným symbolem smaragdově zeleného ostrova. Pod nimi položené pitoreskní koloniální městečko Soufriere dýchá slávou zašlých dob ke všemu odhodlaných korzárů, tvrdých plantážníků, černých otroků a všelijakých dobrodruhů.

více...
Svatá Lucie Svatá Lucie Svatá Lucie

Program změna programu vyhrazena

Den 1.

Konečně nastalo to dlouho očekávané ráno, kdy si začínáme plnit svůj životní sen. Po krátkém privátním check-in na letišti v Praze si na palubě našeho soukromého Boeingu připijeme na šťastnou cestu francouzským šampaňským. Šarmantní čeští stewardi a stewardky nás spolu se zkušenými piloty osobně seznání s vybavením letadla, jídelním a nápojovým lístkem na dnešní den, ale i délkou a trasou letu na Svatou Lucii. Přelétávání několika časových pásem nám posouvá hodinky stále vzad, a proto přistáváme v Karibiku již v odpoledních hodinách. Vítá nás sluncem zalitý hornatý ostrov Svatá Lucie, který omývají nejteplejší vody karibské oblasti. Po transferu z letiště Hewanorra na nás čeká elegantní plážový hotel. Tyrkysové moře, exotická písečná pláž a nádherný výhled na záliv nás příjemně naladí na „karibský rytmus“. Uvítací přípitek na hotelové pláži a příjemná hudba nám náladu ještě víc vylepší a umožní nám hned na začátku 25-denního putování se nenuceně poznat se spolucestujícími.

Den 2.

Dnes máme celý volný den. Vydáme se na pláž anebo si dopřejeme seznámení s okolím našeho krásného hotelu?

Večer nás čeká pravá karibská večeře na uvítanou na naší vysněné cestě. Vychutnáme si nejčerstvější možné dary moře i báječné koktejly, které ke Karibiku patří stejně neodmyslitelně jako průzračné moře a pohodová atmosféra tohoto zemského ráje.

Den 3.

Snídaně na terase nad pláží. A co dál? Máme pro Vás příjemné překvapení - vyrazíme na celodenní dobrodružné poznávání sopečného ostrova.

Celodenní výlet po ostrově s obědem – přímo do hotelu nás přijede vyzvednout velký katamarán, na kterém se budeme plavit podél západního pobřeží Svaté Lucie. Po krátké prohlídce vulkánu a exotické botanické zahrady s vodopády si dopřejeme chutný oběd na panoramatické terase restaurace s „miliondolarovým“ výhledem na nepřehlédnutelné přírodní skvosty ostrova – vrcholy Pitons (tyto symboly Karibiku jsou zapsané do světového přírodního dědictví UNESCO). Po obědě se opět nalodíme na náš katamarán a za tónů karibské hudby a místního rumu se vracíme do hotelu. Cestou pár zastávek na šnorchlování a plavání v krásných čistých vodách Karibiku a jedinečný pohled na Marigot Bay s desítkami jachet.

Přelet
Svatá Lucie – Managua 3 hod. 45 min.

Nikaragua | Managua

Čarokrásné srdce Střední Ameriky.
Nikaragua
Časový posun oproti Svatému Martinu: -2 hodiny
Počasí: tropické: teploty 25°C až 30°C
Nikaragua

Střední Amerika ve své vrcholné a nejpřitažlivější podobě, to je Nikaragua. Země, kterou jsme kdysi vídali hlavně na stránkách zpravodajství ze světa se díky stabilizaci tamní politické situace propadla na okraj zájmu nejen televizních komentátorů ale i davů návštěvníků. Což je možná dobře, protože atmosféra je tu dnes příjemně sousedská, neuspěchaná a o klasickém turistickém průmyslu tu ještě neslyšeli.

více...
Nikaragua Nikaragua Nikaragua

Program změna programu vyhrazena

Den 4.

Dnes si dopřejeme líné karibské ráno, do moře ještě stihneme zaskočit, a pak se vydáme na blízké letiště, z okénka zamáváme plážovým přihlížečům, mezi nimiž jsme tu také postávali, a odlétáme.

Přistáváme v Manague, cestu z letiště si zpestříme návštěvou kontroverzní brutalistní katedrály, připomínající spíše sarkofág jaderné elektrárny než sakrální stavbu, je to řádný kontrast oproti nazdobenému španělskému baroku. Architektonický zážitek zapijeme dobrým rumem, dalších silných zážitků nás tu čeká zítra hodně!

Den 5.

Dnes se musíme rozhodnout, chceme-li spatřit uhlazené koloniální centrum Granady a se vším pohodlím jen tak juknout do kráteru ďábelského chřtánu Masayi anebo chceme zažít poněkud adrenalinový sjezd na prkně z mladé sopky Cerro Negro a navštívit autenticky omšelejší koloniální León? Dvě varianty, snad se rozhodneme správně!

Ať už jsme dnes byli na libovolném ze dvou výletů, večer si u sklenice vychlazené Toñy můžeme znovu zopakovat to kouzelné indiánské slůvko Nikaragua! Nezklamala nás!

Fakultativní výlety
Nikaragua Nikaragua

CHŘTÁN PEKLA A KOLONIÁLNÍ PERLY GRANADY (celodenní s obědem)

Vyjíždíme ráno směrem k vulkánu Masaya. Parkoviště u kráteru se jmenuje po španělském faráři, jenž kdysi pojal podezření, že červenající se láva na dně kráteru je čisté zlato. Jednoho dne se rozhodl do kráteru sestoupit i s velkým hrncem, určeným na cennou komoditu. Jelikož se dodnes nevrátil, není zcela jisté, zda se opravdu o zlato jednalo či nikoliv. My se raději spokojíme jen s pohledem do impresivně dýmajícího kráteru, a pak již sjedeme na dobrý oběd do koloniálně malebné Granady a těšíme si, jak si historická zákoutí vychutnáme. Zpáteční cestu si pak zpestříme návštěvou malebných městeček, zvaných souhrmě Pueblos Blancos, vyhlášených především svojí keramikou. Třeba si odsud odneseme stejně působivý hrnec, s kterým kdysi onen páter sestupoval do kráteru.

ČERNOČERNÉ CERRO NEGRO A AUTENTICKÝ LEÓN (celodenní s obědem)

města jsou mimořádně scénické, tím spíše, že je zdobí četné výjevy vyhlášeného nikara - gujského muralismu. Kalvárie, Parque Central, řada kostelíků, koloniální město, jak má být! Zastavíme se i na předměstí Sutiava, kde roste zbytek věhlasného stromu Tamarindón, na němž byl kdysi oběšen místní odbojný kasik Adiact. Ale dost už historie, raději si v centru Leónu vychutnáme dobrý nikaragujský oběd, a pak se již vydáme místním terénním autobusem k recentnímu vulkánu Cerro Negro, jehož prudké černé svahy lákají pokořitele rychlostních rekordů. My se určitě nebudeme snažit překonat oněch 172 kilometrů v hodině, jichž onehdá dosáhl Eric Barone na horském kole, spokojíme se s impresivní pěší túrou. Či se odvážíme sjet svah na prkně?

Přelet
Managua – New Orleans 2 hod. 55 min.

USA | New Orleans

Trochu jiná Amerika v rytmu jazzu.
USA
Časový posun oproti Manague: +2 hodiny
Počasí: subtropické: teploty 20°C až 26°C
USA

Spojené státy jsou popisovány obvykle klišovitým souslovím jako ten pověstný tavící kotlík kultur. Málokde to ovšem platí tolik jako právě zde, v deltě majestátné Mississippi. Z bývalé francouzské kolonie se toho sice kvůli četným požárům mnoho neuchovalo a městu dala svůj architektonický ráz až krátkodobá španělská vláda, ten pravý rozvoj a rozmach začal až za Američanů: bohatí jižanští plantážníci po sobě zanechali nejen haciendy, ale smysl pro rozmařilý životní styl. Jejich černí otroci si sebou přinesli africkou magii a smysl pro rytmiku, jakož i nadání pro intenzitu okamžitého prožitku. Jejich očekávané dožití na plantáži obvykle nebylo veliké a vše bylo potřeba stihnout tady a teď. Není divu, že město je dodnes nabito energií a uměním vychutnat si krásu daného momentu.

více...
USA USA USA

Program změna programu vyhrazena

Den 6.

Ráno si ještě vychutnáme šálek té dobré nikaragujské kávy, odlétáme do Spoje - ných států a tam bude káva, jak známo, trochu horší. To je však jediné malé minus naší další destinace, které rádi promíjíme. Delta Mississippi nám připravila řadu silných zážitků, už se těšíme. V uších nám znějí tóny trumpety Louise Armstronga. Však se tu po něm jmenuje i místní letiště. To bude ta pravá Amerika!

Večer ještě jukneme do vyhlášené Francouzské čtvrti. To je, oh my gosh, atmosféra! Rychle projít ulice a zapadnout do některého z barů, které jako by vypadly z amerických filmů sladkých let šedesátých. A že si pivo můžeme vzít i ven na chodník? To je ve zdejších končinách nevídané, New Orleans, to je vskutku živelnost a bohéma. Už se těšíme, co nás čeká zítra!

Den 7.

Budeme dnes jen tak bohémsky bloumat ulicemi města či se zúčastníme okružní jízdy a podvečerní plavby kolesovým parníkem? Být na Mississippi a neprojet se lodí jak z románu Marka Twaina?

Den byl dnes vydatný, ale i pozdě večer nás něco opět láká do bohémských uliček New Orleans? Že by nějaké kouzlo vúdú? Ale ne, to jen magie místa, vždyť to tu žije až do rána a dospat můžeme přinejhorším přeci i zítra v našem pohodlném letadle!

Fakultativní výlety
USA

TENKRÁT NA JIHU V LOUISIANĚ (celodenní s obědem i večeří)

Ráno se přeneseme do dob před válkou severu proti jihu a okusíme trochu tehdejšího jižanského života. Hodinu jízdy od New Orleans nás čeká jedna z nejznámějších plantáží Ameriky - Oak Alley. Hollywoodští filmaři často využívají zdejší alej staletých dubů, což bude jistě fotografický vrchol návštěvy. Projdeme si také sídlo plantážnické rodiny, seznámíme se s ubikacemi otroků, to byly tehdy časy! Ale jak pro koho! Poté se vracíme do New Orleans a po pěkné zastávce v jazzové čtvrti Faubourg Marigny nás čeká dobrý kreolský oběd a pak chvíle volna opět ve Francouzské čtvrti. I odpoledne to tu pěkně žije! V podvečer se pak naloďujeme na majestátný kolesový parník a vyrážíme po Mississippi, od večeře sledujeme impresivní panorama tohoto nevšedního města.

Přelet
New Orleans – Maui 9 hod. 30 min.

HAVAJSKÉ OSTROVY | Maui

Žhavá perla Polynésie.
Havajské ostrovy
Časový posun oproti New Orleans: -5 hodin
Počasí: tropické: teploty 20°C až 25°C
Havajské ostrovy

Polynéský polobůh Maui je skutečným oblíbencem bohaté oceánské mytologie. Dobrodinec, který lidem přinesl oheň, zpomalil Slunce a prodloužil den, pozdvihl nebesa do výšky a snažil se pozemšťanům dokonce zajistit nesmrtelnost. To poslední se mu sice nepodařilo, z nedozírných vod moany ale vylovil svým kouzelným háčkem úžasné ostrovy, které jsou dnes rozprostřeny po nekonečných rozlohách největšího oceánu naší planety. Stovky ostrovů, jeden hezčí než druhý, ostrovy, které naplňují náš ideál lákavého ráje jižních moří.

více...
Havajské ostrovy Havajské ostrovy

Program změna programu vyhrazena

Den 8.

Ani se nám nechce odjíždět, tady to teda žilo. Když se nám však vybaví kouzelné slůvko Havaj, máme zabaleno na to ta ta; rytmus tohoto slůvka nám ještě znovu připomíná včerejší saxofony a jazzové improvizace. Dechy ale dnes měníme za ukulele a jiné strunné nástroje, čeká nás kouzelná Havaj. Saka jazzových hudebníků střídají květinové lei, rákosové sukénky svůdných tanečnic hula hula a ibišek za uchem.

Překonáváme nekonečnou temně modrou moanu a přilétáme na čarovné Maui, ostrov, který si nás okamžitě získává. Aloha! Bydlíme hned u pláže, takže po ubytování rychle se svlažit do vod hebkého Pacifiku, jsme přeci v tropickém ráji.

Den 9.

Ať už budeme celý den lenošit u hotelu, či se podíváme po okolí, vybereme si dobře.

Dnes jsme toho teda stihli hodně a to jsme se i do vln stačili zanořit. Byla to havaj, jak má být. Zítra nás už čeká další z trojice pacifických ostrovních uskupení, tajemná Melanésie. Už se těšíme!

Fakultativní výlety
Havajské ostrovy Havajské ostrovy Havajské ostrovy

HELIKOPTÉROU NAD NEJVYŠŠÍ ÚTESY PLANETY (55 minut letu)

Vychutnejme si úžasné scenérie rajských ostrovů z paluby vrtulníku. Odlétáme nad rozeklané strže parku Iao Valley a dále přes průliv Pailolo k impresivním útesům sousedního ostrova Molokai. Američané mají rádi, když je něco největší na světě, a tak nám pilot hrdě sděluje, že tyto srázy, spadající do moře kolmými stěnami o výšce až 1300 metrů, jsou nejvyššími pobřežními útesy planety. Ještěže letíme, celé více jak stokilometrové a divoce rozeklané panenské pobřeží národního parku Kalaupapa si vychutnáme nejlépe z paluby vrtulníku. Ale to není vše, zkušený pilot s námi bravurně zatáčí nad burácejícími vodopády, včetně vysokánské Kahiwy, a po návratu zpět nad Maui obdivujeme ještě tamní vodopád Honokohau a panorama masívu Haleakaly, která nás láká k návštěvě v pozdním odpoledni.

ZÁPAD SLUNCE Z HALEAKALY (polodenní s večeří)

Vrcholové partie Haleakaly by vychutnal každý milovník malířského impresionismu. Divoké odstíny barev, bizarní formace skal, věru mimozemské scenérie. Drsně ostré lávy aa a heboučké provazce pahoe hoe, jejichž havajské názvy se dostaly až do odborné vědecké terminologie. Kakofonie barev a tvarů, které umí vytvořit jen bohyně Pele. V průzračném vzduchu vidíme vzdálené majestátné siluety Mauna Key a Mauna Loy. Zapadající slunce nám scenérie probarvuje do neskutečných odstínů, pobřeží Maui pod námi se pomalu noří do temnoty a nad námi se rozsvěcují trilióny hvězd, které září tak, jak to dovedou jen zde v Polynésii.

A po setmění si v restauraci u vyhlášeného golfového hřiště ještě pochutnáme na dobré večeři.

Přelet
Maui – Šalamounovy ostrovy 7 hod. 50 min.

ŠALAMOUNOVY OSTROVY | Guadalcanal

Do nitra neznámé Melanésie.
Šalamounovy ostrovy
Časový posun oproti Maui: +21 hodin
Počasí: tropické humidní: teploty 26°C až 32°C
Šalamounovy ostrovy

Samotný konec světa v neznámé Melanésii vždy jitřil fantazii. Španělský objevitel Álvaro de Mendaña y Neira ostrovy pojmenoval po biblickém králi Šalamounovi, patrně očekával, že mu zde do klína spadne obdoba jeho pověstného obřího bohatství. To se nestalo a objevitel mohl být rád, že neskončil v kotli některého z melanéských náčelníků, nakonec to bylo ale úplně jedno, o život ho tu stejně připravily rozmíšky ve vlastní posádce. Španělská kolonie byla poté evakuována a ostrov byl k úlevě místních ponechán na další staletí svému osudu. Zlata ani lukrativního koření se tu jaksi nedostávalo, domorodci měli evropské příchozí velmi rádi, ovšem jen v podobě dobře propečené kulinářské speciality, ostrovy tedy zůstaly až do nedávna skutečným zapadákovem, o něž jen málokdo jevil zájem.

více...
Šalamounovy ostrovy Šalamounovy ostrovy Šalamounovy ostrovy

Program změna programu vyhrazena

Den 10.

Ráno jedeme na letiště s tím, že dnešního data si moc neužijeme. Čeká nás přelet datové hranice, dnes již tedy je zároveň zítra. Let to bude ale dlouhý, zpestříme jej mezipřistáním na tajuplném malém ostrůvku, uprostřed Pacifiku. Kterém? To se necháme ještě překvapit, určitě tam před námi byl jen málokdo!

Den 11.

Tři, dva, jedna, dnes, zítra, dnes. A máme zítřek. Přilétáme k ostrovu s podvědomým názvem Guadalcanal. Přistáváme na památném Hendersonově letišti, které se stalo klíčovým strategickým bodem, o nějž svedly boje spojenecké a císařské armády. Ztráta tohoto místa byla psychologickým bodem obratu japonské expanze v Tichomoří, jak později prohlásil generálmajor Kawaguči, “Jméno hřbitova japonské armády zní Guadalcanal”. Jsme tedy na zapadlém místě na kraji světa, ovšem přímo ve středu událostí světových dějin. Ale válka je naštěstí dávno pryč a nás zajímají hlavně krásy ostrova a též exotika melanéského folklóru. Copak že to budeme mít dnes k večeři? Žádné obavy, tolik původního folklóru už zde dnes nenajdeme.

Den 12.

U snídaně chvíli zaváháme, máme si dát japonskou polévku miso či americké párečky? Raději oboje, a některou z melanéských specialit k tomu. Čeká nás jistě opět vydařený výlet!

A při srkání lahodného kokosu při západu slunce nás napadá, jak tenká linie dělí rajská potěšení od pekelných útrap. Kterou stranu linie si zvolíme, to obvykle závisí jen na nás!

Fakultativní výlety
Šalamounovy ostrovy

PEKLO A RÁJ NA GUADALCANALU (celodenní s obědem)

Projděme si v raném dopoledni některé z lokalit, kudy kráčely světové dějiny s velkým D: americký válečný památník, Bloody Ridge a memoriální maják. Muselo tu být tehdy pro bojovníky obou stran peklo. Přitom ty scenérie kolem, zemský ráj to na pohled. Jak se v takovémto ráji žije, uvidíme zakrátko v melanéské vesnici Kakabona, kde se seznámíme s lidovými tradicemi a prostým životním stylem domorodců. Po dobrém obědě v lidové hospůdce den završíme na rajské pláži Bonegi, zašnorchlujeme nad korálovými útesy a zrezivělými zbytky tehdejší vojenské techniky, mezi nimiž dominují zbytky japonské válečné lodi Hirokawa Maru, čnící až dodnes nad hladinu.

Přelet
Šalamounovy ostrovy – Darwin 3 hod. 55 min.

AUSTRÁLIE | Národní park Kakadu

Magie domorodé Austrálie.
Austrálie
Časový posun oproti Honiaře: -1,5 hodiny
Počasí: tropické aridní: teploty 28°C až 33°C
Austrálie

Ohromné a prázdné rozlohy australského vnitrozemí. Nekonečně vzdálené obzory, cizokrajná vegetace a zcela jiné měřítko rozměrů a vzdáleností. Pro Evropana, uvyklého na člověkem dokonale přetvořenou a zpohodlněnou krajinu, poskytuje zdejší až tísnivá krása nefalšované divočiny pocit neskutečné svobody, která se mísí s bázní z tajemných přírodních sil. Divoká krajina národního parku Kakadu na hranici obří domorodé rezervace Arnhemské země se starobylými posvátnými místy Australců umožňuje vnímavému pozorovateli vcítit se do myšlení a pocitů příslušníků přírodní civilizace, jejichž život se až do nedávného příchodu bělochů za poslední desítky tisíc let změnil jen minimálně. Magické přírodní síly, šamanské rituály a prolínání přírodních energií, aspekty, na něž naše technická civilizace už tolik nehledí. Za temné noci pod hvězdnou jižní oblohou v lůně nekonečné pustiny vyvstávají veškeré bazální živočišné instinkty, které nám civilizační pohodlí nedávno setřelo.

více...
Austrálie Austrálie Austrálie

Program změna programu vyhrazena

Den 13.

Opouštíme nekonečné prostory Pacifiku a přelétáváme do Austrálie. Čekají nás nedozírné australské obzory a etnograficky zajímavá oblast Severního Teritoria. Po přistání v Darwinu krátce jukneme do krokodýlího centra Crocosaurus Cove, jež se specializuje na nebezpečného australského predátora. Při troše štěstí si pár vyvolených z nás bude moci s obávanými slanovodními krokodýly i zaplavat, pochopitelně s ochrannou klecí.

Poučeni, kterým živočichům se raději vyhnout, se pak vydáme do nekonečného outbacku národního parku Kakadu a jsme zvědavi, co nás zítra potká. Už to jméno! Rozpomínáme na slova dávného hitu Viktora Sodomy: “Otoč se má milá dozadu, sedí tam papoušek kakadu!” Usínáme tedy se zpěvem, to je ale v pořádku, domorodí Australci si svoji kulturu a tradice předávali také výhradně ústně, a to po dlouhé desetitisíce let.

Den 14.

V hotelu v Jabiru asi dnes nezůstaneme celý den a tak raději vyrazíme za poznáním okolí. I když takové to lelkování s plechovkou piva uprostřed liduprázdné krajiny patří k australskému autentickému prožitku též.

Byl to náročný den, už zítra si už odpočineme u moře v Mikronésii.

Fakultativní výlety
Austrálie Austrálie

MAGICKÝM OUTBACKEM V KAKADU (celodenní s obědem)

Liduprázdnými končinami míříme k scénickým vodopádům Jim Jim a Twin Falls, které si skutečně vychutnáme. Už ta magie odlehlosti a liduprázdnosti, ani se nám nechce věřit, že i zde vznikla relativně vyspělá kultura, která byla od té naší tolik jiná. Pod její pokličku nahlédneme prohlídkou slavných skalních rytin a maleb Australců v jeskyňkách a převisech útesu Nourlangie. Tato výtvarná díla patří k nejlepším v Austrálii a význam některých z nich je dosud znám jen několika domorodým šamanům, kteří v místě stále konají své tajuplné obřady. A po piknikovém obědě se ještě projedeme po billabongu Yellow Water, ať vidíme ty krokodýly ve svém přirozeném prostředí.

Přelet
Darwin – Palau 3 hod. 15 min.

PALAU | Koror

Nevšední krásy exotické Mikronésie.
Palau
Časový posun oproti Darwinu: -0,5 hodiny
Počasí: tropické humidní: teploty 28°C až 32°C
Palau

Krasové souostroví bizarně formovaných ostrůvku tvoří východní výspu Mikronésie. Rozeklaná skaliska, porostlá hustou vegetací, úzké průlivy s mléčně smaragdovou vodou, obří zévy, barvité korálové útesy a rejdiště mírumilovných kapustňáků. Pozůstatky staré japonské vojenské techniky přímo pod hladinou, opuštěné plážičky malých ostrůvků, hejna kaloňů v korunách stromů.

více...
Palau Palau

Program změna programu vyhrazena

Den 15.

Ráno se vracíme do Darwinu a můžeme si cestou ještě znovu vychutnat nekonečnost australského horizontu. Odlétáme zpátky na severní polokouli, ze tří velkých ostrovních uskupení v Pacifiku nás čeká to poslední, Mikronésie. Poprvé v historii našich cest kolem světa navštěvujeme všechny základní oblasti Oceánie najednou.

Přistáváme na ostrůvku s kouzelným jménem Babeldaob, po mostě přejíždíme na ostrov Ngerekebesang, jsou to tu tuze zvukomalebná jména, však je mikronéská kultura zajímavá. Těšíme se ale hlavně na pláž s vyhlášenými čarovnými západy slunce, trochu odpočinku a lenošení si určitě zasloužíme.

Den 16.

Volný den na pláži, to je přesně ono. Šnorchl po ruce, barevné rybky, obří zévy i pestré korály máme přímo před hotelem. To bude tuze příjemný den. Což ho zakončit mořskou večeří?

Den 17.

Hotelové pláže jsme si včera užili do sytosti, známe už každý korál, a tak je čas rozšířit si obzory. Po snídani rychle na molo a vyjíždíme!

A komu se zdála včerejší plážová večeře málo lokálně folklórní, může sjet do města a v některém místním podniku okusit onoho vařeného kaloně, kterým je Mikronésie vyhlášena.

Fakultativní výlety
Palau Palau

PLÁŽOVÉ BARBECUE (večeře)

Doslovným ochucením našeho pobytu na Palau bude vynikající večeře ve stylu japonského teppanyaki s vynikajícími mořskými plody a masem v exotickém prostředí plážové hospůdky v našem hotelu. Mořské produkty jsou čerstvé, však se tu včera olizovali i nároční japonští návštěvníci.

KORÁLI A MEDÚZY (celodenní s piknikovým obědem)

Rychlými čluny si dnes projedeme mezi scénickými skalisky, vykoupeme se v mléčně zbarvených vodách v průlivu Mléčné dráhy, zvané dle léčivého bílého bahénka. Zašnorchlujeme si v průzračných vodách u obřích zév a podél korálových útesů; na opuštěné pláži vychutnáme oběd ve stylu japonského bentó. A vrchol dne? Přeci věhlasné medúzí jezero s mraky zlatavých slizovitých potvůrek v temně smaragdové vodě. Podvodní fotoaparáty sebou!

Přelet
Palau – Okinawa 2 hod. 55 min.

JAPONSKO | Okinawa

Tropy pojaponsku.
Japonsko
Časový posun oproti Palau: stejný čas
Počasí: tropické: teploty 28°C až 34°C
Japonsko

Tak trochu jiné Japonsko! Dlouhý pás subtropických ostrůvků s teplým podnebím a tropickými plážemi. Lákavá destinace pro japonské novomanžele i přepracované salarymany z některého obřího zaibacu. Na místní poměry bohémský životní styl se projevuje v živé a dravé místní pop music a v celkové spontánní radosti ze života, tolik odlišné od spořádaných a úslužných poměrů v Jamato, jak se místně souhrnně a tak trochu pejorativně nazývají hlavní japonské ostrovy.

více...
Japonsko Japonsko

Program změna programu vyhrazena

Den 18.

Ráno se u snídaně ještě pokocháme pohledem na klidnou hladinu naší zátoky, kde nám bylo tak dobře. A pak již zpátky na Babeldaob a odlétáme směr Okinawa. Málo známá část Japonska je pro obyvatele země vycházejícího slunce symbolem dovolenkových radostí a příjemné relaxace, těšíme se, co nás v této pro nás neobjevené končině čeká.

Přistáváme na překvapivě rušném letišti v Naze, náš hotel se tyčí přímo nad pěknou tropickou pláží. Tak rychle do moře. Je tu tak příjemně, na obvyklé horké sake to tu před večeří rozhodně nevypadá, to raději vychlazený drink. Zítra se tu pořádně porozhlédneme!

Den 19.

Strávíme dnes den po vzoru japonských dovolenkářů na pláži? Ne, raději sedáme do pohodlných autobusů, úslužný řidič ve slušivé uniformě s bílými rukavicemi je již připraven a po ranní úkloně vyjíždíme po ostrově.

Opět to byl zajímavý den. A jak jsme si pochutnali, není všemu ještě konec, zítra nás čeká další země s vytříbenou kulinářskou tradicí.

Fakultativní výlety
Japonsko Japonsko

LÁKADLA OKINAWY (celodenní s obědem)

Podmořský život si vychutnáme v Nádherném Oceánu (Čura Umi v okinawském dialektu), kteréžto jméno nese impresivní akvárium, kde můžeme spatřit vzácné žraloky velrybí a rejnoky manty. To se vidí málokde na světě! Pokračujeme poté do skanzenu Rjúkjú-mura, kde se vžijeme do dávných dnů království Rjúkjú. Po dobrém japonském obědě nás pak čeká hrad Šuri-džó, jehož hlavní trúnní budova Seiden stojí na kopci, takže v rámci prohlídky máme i pěkné výhledy na Nahu. A pak již jukneme na tradiční tržiště Makiši s nepřebernou nabídkou nejen ryb a mořských potvor. Okusíme třeba uzeného jedovatého hada irabu?

Přelet
Okinawa – Hanoj 3 hod. 50 min.

Vietnam | Hanoj a Dračí zátoka

Kouzlo a šarm Indočíny.
Vietnam
Časový posun oproti Okinawě: -2 hodiny
Počasí: tropické: teploty 27°C až 35°C
Vietnam

Země položená mezi kulturními vlivy Indie a Číny již po tisíciletí fascinuje své návštěvníky neuvěřitelnou rozmanitostí krajiny, bohatstvím kulturního odkazu dávných civilizací a pestrostí lidových zvyků. I přes drsné roky válek a útlaku si národ Vietů zachoval svůj pověstný úsměv na tváři. Dynamika současného hospodářského rozmachu, francouzské koloniální dědictví, nádherné přírodní scenérie a vytříbená kuchyně jsou jen některé z aspektů této mimořádně přitažlivé země.

více...
Vietnam Vietnam Vietnam Vietnam

Program změna programu vyhrazena

Den 20.

Odlétáme směr Indočína. Vítá nás megapole Hanoj, dnes nesmírně dynamická a pulzující metropole státu, který má za sebou pestrou a bohatou minulost a který s důvěrou hledí do budoucnosti. Národ, který dokázal přežít tisíc let čínské okupace bez ztráty integrity, se rozhodně o svoji perspektivu nemusí obávat, a v Hanoji to je znát na každém kroku.

Jedeme do historického centra, ubytováváme se v kolonálním stylu a po dobré mediterrání kávičce, za níž by se nestyděli ani na Riviéře, sedáme do šlapacích rikš xe xích lô a projíždíme mumraj starého města. Po jízdě ještě pěšky obejdeme celé Jezero navráceného meče a třeba si dáme na protažení pár cviků taiči po vzoru relaxujících Hanojanů. A pak již rychle na dobrou večeři!

Den 21.

Ráno si vychutnáváme, jestli zde něco dobrého Francouzi zanechali, tak to je koloniální architektura a středomořský smysl pro pozvolné lelkování. Tak ještě jednu kávu, monsieur, a pak se trochu projdeme po ulicích a třeba dáme ještě jedno točené bia hôi na nároží.

Odpoledne nás pak čeká přejezd do Ha Longu, těšíme se na skalní útvary Dračí zátoky. Příjezd na umělý ostrov, kde se jako zámek tyčí náš hotel je impresivní, však je taky jeho majitel nejbohatším občanem země a klasickým případem self-made-mana. Vypracoval se prodejem nudlových polévek na Ukrajině, phô tu budou mít tedy jistě excelentní.

Den 22.

Už večer nás lákaly nevšední scenérie na mořském obzoru, musíme se s nimi tedy seznámit blížeji.

Fakultativní výlety
Vietnam Vietnam

SCENÉRIE DRAČÍ ZÁTOKY (celodenní s obědem)

Ráno nasedáme na loď a vyplouváme mezi krasová skaliska Zátoky sestupujícího draka. Název připomíná legendu, kdy na pomoc mladému národu Vietů přispěchal nebeský drak a pliváním skal odrazil útočící nepřátele, zřejmě Číňany. Národně-osvobozeneckým bojem byly tudíž vytvořeny mimořádné scenérie: Líbající se ostrovy, Zrcadlo a další krasové útvary z poctivého permského vápence. Kotvíme u jeskyně Thiên Cung, neboli Nebeský palác, dle skalního okna ve stropě, to jsou ale krápníky!. Na palubě se pak podává vytříbený oběd a pak v rámci siesty z lehátka již jen tak líně sledujeme okolí. Dobře nám to tu tehdy mytologický drak naplival!

Přelet
Hanoj – Doha 8 hod. 15 min.

QATAR | Dauhá

Ultramoderní přelud z pohádek tisíce a jedné noci.
Qatar
Časový posun oproti Hanoji: -3 hodiny
Počasí: subtropické aridní: teploty 28°C až 35°C
Qatar

Zapadlá končina při rozpáleném pobřeží, kde velbloudi dávají dobrou noc. Písečné duny a pár stanů chudých beduínů. Horké pouštní povětří, zaprášené datlové palmy a úlovky cenných perel z tyrkysových vod zálivu. Pekelné horko a žhavý suchý vítr. Donedávna byl ostrov nezajímavou a téměř neobyvatelnou pustinou, kam by se snad nikdo dobrovolně nevydal.

více...
Qatar Qatar Qatar Qatar

Program změna programu vyhrazena

Den 23.

Ráno nás čeká cesta na haiphongské letiště a pak již odlétáme do sluncem prohřátého Perského zálivu. Poslední destinací naší úžasné cesty kolem světa je Qatar. A opět tu bydlíme na umělém ostrůvku v moři, místo skalisek nám dnes obzor krášlí pestrobarevně osvícené mrakodrapy ultramoderní pouštní metropole Dauhá.

Den 24.

snídaně přemýšlíme, zda nás zmohly zážitky či zda si nenecháme ujít opuštěné pouštní duny na jihu Qataru.

A u závěrečné galavečeře naší cesty si vzájemně sdělujeme dojmy. Co že bylo vlastně nejlepší?

Den 25.

Dopoledne si ještě užijeme vyhřáté laguny před hotelem a pak už jen zabalit a na letiště. Zážitků je tolik, že bude ještě chvíli trvat, než si je utřídíme, možná jsme se při včerejším hodnocení trochu ukvapili. Vždyť krásné bylo vše.

Při posledním letu se ohlížíme zpět k východu, odkud jsme přiletěli, cíl je však před námi, na západě. Máme stále stejný směr, stále kupředu, a přesto se vracíme, zpátky do výchozího bodu. Domů! Ano, přesvědčili jsme se, že je naše planeta opravdu kulaťoučce kulatá a že všechny cesty vedou nakonec tam, kde začaly.

Není nakonec naše životní cesta podobná?

Fakultativní výlety
Qatar

KRÁSA VNITROZEMSKÉHO MOŘE (polodenní s piknikovým obědem)

Dnes oceníme mistrovství našich řidičů terénních vozů na písečných dunách lokality Chúr al-Udaíd a scenérie nádherného vnitrozemského moře. Styk liduprázdných dun s prohřátou lagunou tyrkysových vod vytváří unikátní scenérii, byl by hřích se v krystalických vodách zálivu před obědem ještě nevykoupat. Možná že tu potkáme mořskou želvu či rovnou kapustňáka. Po návratu do Dauhá krátce nahlédneme do jednoho z ultramoderních stadiónů, připravovaných pro fotbalové mistrovství světa, a krátce se zastavíme na súqu Wáqif pro nákup posledních suvenýrů z cesty kolem světa.