Cesta kolem světa 2019

Turks a Caicos | Peru - Machu Pichu | Argentina - Buenos Aires & Uruguay | Chile - Velikonoční ostrov | Francouzská Polynésie | Vanuatu | Austrálie - Melbourne | Brunej | Kambodža - Angkor Wat | Indie

Destinace

Turks a Caicos

Na nejkrásnější pláže světa.
Časový posun oproti Praze: -5 hodin
Počasí: tropické: teploty 28°C až 31°C
Turks a Caicos

Zapadlý a ne zcela všeobecně známý kout britských zámořských teritorií splňuje ony představy, jenž nám při pojmu Karibik obvykle vyvstanou. Dlouhé písečné pláže, kokosové palmy ve vlahém větru a tyrkysové vlny vyhřátého oceánu najdeme na všech devíti obydlených ostrovech i na četných opuštěných ostrůvcích. Tropický ráj na pohled, nebývalo tomu vždy tak. Ostrovům se velmoci a jejich osadníci dlouho raději vyhýbali, a to z důvodů jak politických i přírodních.

více...
Turks a Caicos Turks a Caicos Turks a Caicos Turks a Caicos

Program změna programu vyhrazena

Den 1.

Pozdní březen je jedním z nejvíce optimistických období roku. Zima pomalu odchází a ve vzduchu visí předzvěst něčeho dobrého, příjemného. Naděje lepších a prosluněných dnů. Ještě týdny čekat na léto ale nemusíme. Letmý pohled do naší cestovní mapy, kde září dvě exotická slůvka TURKS a CAICOS naznačuje, že horké léto je nedaleko. Jen pár hodin letu na západ.

Scházíme se na terminálu privátních letů v Ruzyni a po prvém přípitku správně vychlazeným šampaňským na palubě našeho privátního letadla odlétáme za dobrodružstvími naší životní cesty.

Slunce dnes zapadne velmi pozdě, tak se ještě večer smočíme v prohřátém Karibiku!

Den 2.

Smýt zimní únavu a chmury z věčně zatažené oblohy, to je náš úkol pro dnešní den pod rozzářeným karibským sluncem. Není to špatný vynález to karibské all-inclusive. Zvláště, když máme před hotelem zářivě bělostnou pláž a tyrkysovou vodu. A azurové nebe nad hlavou.

Den 3.

Opět celý volný den, vydáme se zase na pláž anebo si dopřejeme výlet za přírodou na téměř neobydlený ostrov Middle Caicos?

Fakultativní výlety
Turks a Caicos Turks a Caicos

CELODENNÍ FAKULTATIVNÍ VÝLET: JESKYNĚ, PLAMEŇÁCI A PLÁŽE KARIBIKU (s obědem)

Caicoské ostrovy jsou součástí bahamské lavice, jejíž vápencové sedimenty navazují na plošinu poloostrova Yucatán. A stejně jak ve vzdáleném Mexiku, i zde jsou vrstvy vápenců protnuty jeskynními systémy. Vydejme se na ostrov Middle Caicos, kde u městečka Conch Bar leží největší nezaplavený jeskynní systém v celé bahamsko-caicoské oblasti. V jeskyních se těžívalo guano, dnes jsou však vyhledávanou atrakcí. Davy zde však nebudou, ono se většině návštěvníků souostroví špatně odchází z těch nádherných pláží. My si pláže užijeme při výletě také, na Mudjin Harbour, jedné z nejkrásnějších pláží souostroví. A po obědě v kreolském stylu se ještě zastavíme u plameňáků u laguny Flamingo Pond. Před nástupem na trajekt zážitky zapijeme rumem ve vyhlášeném baru Barracuda.

Peru | Lima, Cuzco a Machu Picchu

Za tajemnem říše Inků.
Peru
Časový posun oproti Providenciales: -1 hodina
Počasí:
- Lima: subtropické oceánské: teploty 18°C až 25°C
- Cuzco: subtropické horské: teploty 12°C až 20°C
Peru

Největší archeologický objev dvacátého století na západní polokouli - tajemné Machu Picchu - je po právu považováno za jeden z ikonických symbolů Latinské Ameriky. Město ztracené dlouhá léta v husté zeleni andské džungle se pro svět vynořilo až roku 1911 a zájem o něj již nikdy neopadl. Naopak. Kde jinde nalezneme důkazy neobyčejné vyspělosti incké civilizace, zasazené do tak esteticky mimořádně vytříbené scenérie?

více...
Peru Peru Peru Peru Peru

Program změna programu vyhrazena

Den 4.

Dnes si ještě dopřejeme líné karibské ráno, i do moře ještě stihneme zaskočit, a pak se vydáme na blízké letiště a odlétáme přes Karibské moře do Jižní Ameriky.

Pod námi se objevují zasněžené vrcholky And, letadlo klesá, moře tu rozhodně nemá tu tropickou barvu, na kterou jsme si již zvykli. Studený Humboldtův proud omývá peruánské pobřeží hlavně k potěše četných lachtanů a ptactva, my jsme však přijeli za jinými atrakcemi, koupání oželíme. Nás přitahují tajemné ruiny, jež leží mezi těmi impozantními horskými masívy, které jsme obdivovali už z letadla.

Cestou z letiště se krátce projedeme po koloniálním středu Limy, barokní fasády dokazují, že v peruánském místokrálovství neměli Španělé o bohatství nouzi. V hotelu si připijeme národním míchaným nápojem pisco sour, večeří zvolíme tradičnější, incké pochoutky necháme na později a už se těšíme, co nás zítra čeká.

Den 5.

Vyjíždíme na letiště a místním letadlem se vydáváme na krátký let do Cuzca. Přistáváme v nadmořské výšce 3400 metrů, je to vysoko, hory okolo se přesto tyčí až k nebesům.

Šálek kokového čaje na přivítanou v hotelu a krátká aklimatizační relaxace, odpoledne se podíváme po městě. Vyjíždíme na inckou pevnost Sacsayhuamán s ohromujícími kamennými bloky, jež do sebe zapadají na setinu milimetru. Pevnost Inkové považovali za hlavu mytické pumy, jejíž tělo tvořilo samotné město, bylo to místo z nejposvátnějších, musely tu probíhat tenkrát věru barvité obřady k potěše boha Intiho. Vracíme se na hlavní náměstí a zhlédneme jedno z vrcholných děl cuzské školy umění, katedrálu Santo Domingo. A cože tu má na obraze Kristus na stole při poslední večeři Páně? Do zlatova opečené morče! Že by kulinářská inspirace k dnešní večeři?

Den 6.

A večer zážitky zapijeme po incku chichou a třeba se dnes konečně pustíme do oné morčecí pečínky u señory v hospůdce na rohu?

Fakultativní výlety
Peru Peru

CELODENNÍ FAKULTATIVNÍ VÝLET: MAGICKÉ MACHU PICCHU (s obědem)

Brzy ráno vyjíždíme autobusem přes horské sedlo do úrodného posvátného údolí. Silnice až do dnešního cíle nevede, v Poroy přesedáme na vlak a divokou soutěskou s divukrásnými scenériemi dojíždíme do vesničky Aguas Calientes. Malými autobusíky šplháme serpentinami vzhůru, krátký pochod od brány odhalí příjemnou skutečnost, ve vlahém vzduchu se nám tu dýchá výrazně lépe než v Cuzcu, jsme také o více jak tisíc metrů níže. Před námi se rozprostírá jeden z divů světa, neskutečně scénická incká pevnost Machu Picchu. Opět zde máme ony obří bloky, jak včera na Sacsayhuamánu. Stavby tvoří esteticky vyvážený celek v harmonii s okolní horskou přírodou, které dominuje špička ostrého vrcholu Huayana Picchu. Projděme si jednotlivá zákoutí a hlavně si vychutnejme magii tohoto místa. Kondor vysoko nad hlavou, bouřící řeka hluboko pod námi, mraky valící se po svazích, a linie mistrovského díla inckého urbanizmu. Machu Picchu je po právu jedním ze symbolů Latinské Ameriky. Po dobrém pozdním obědě máme při zpáteční cestě na co vzpomínat. Či se budeme cestou ještě kochat horskými scenériemi.

Argentina | Buenos Aires

Velkomesto nejen v rytmu tanga.
Argentina
Časový posun oproti Limě: -2 hodiny
Počasí: tropické oceánské: teploty 20°C až 28°C
Argentina

Vyslovíme-li kouzelné jméno Buenos Aires, musíme dodat jedním dechem tango. Právě zde se v předměstských tančírnách zrodil tento sensuální tanec, symbol Argentiny. Bylo to v dobách, kdy Buenos Aires bylo jedním z nejbohatších a nejmodernějších měst planety, o překot tu rostly rafinované stavby a výstavní paláce, město se rozrůstalo a všude panoval optimismus oné sladké belle epoque přelomu devatenáctého a dvacátého století. Není divu, že porteños, jak se obyvatelům hlavního argentinského města přezdívá, získali tehdy oprávněný pocit, že svět jim leží u nohou. Tím spíše, že biftek na talíři byl vždy jen obří velikosti a lahev malbecu na stole zdánlivě bezedná.

více...
Argentina Argentina Argentina Argentina

Program změna programu vyhrazena

Den 7.

Opouštíme bývalé incké impérium, bohaté dojmy z včerejška by nevyvážilo ani veškeré incké zlato. Stejně byla jeho velká část k žalu kunsthistoriků dávno přetavena do mincí a cihliček a dnes je uložena nejspíš někde v sejfu jakési švýcarské banky. Vracíme se letadlem zpátky do Limy, přesedáme do našeho stroje, už jsme na palubě jako doma, a letíme zase nad Andami a nad nekonečnými prostorami brazilského vnitrozemí do Argentiny.

A zde, navzdory názvu země, nebude zase žádné stříbro, dojmy, které nás tu čekají, by patrně stejně nevyvážilo. Obří megapole s výstavním centrem, živá pouliční scéna a vysoká městská kultura. Tak rychle do ulic, sklenice dobrého malbecu a biftek přes celý talíř, to je ta pravá Argentina, kterou si představujeme.

Den 8.

Po včerejších půlkilových stejcích k večeři dnes raději k snídani volíme lehčí vegetariánskou formu a nad kávou se rozhodujeme: budeme dnes jen tak bloumat ulicemi města či se jukneme přes Stříbrnou řeku k sousedům do Urugaye? Historické město Colonia del Sacramento nám na druhém břehu poskytne obrázek, jak asi vypadalo Buenos Aires před překotnou modernizací z přelomu devatenáctého a dvacátého století.

To byl dnes náročný a zajímavý den. Chtělo by to trochu se navečer posílit! Sušené lístky zázračné koky k přípravě čaje jsme sice museli zanechat tam vysoko v Andách, mrzet nás to nemusí, máme tu jinou posilující pitnou specialitu: kalabasu s tradičně vroucím maté.

Fakultativní výlety
Argentina Argentina Argentina

CELODENNÍ FAKULTATIVNÍ VÝLET: URUGUAY - HISTORICKÉ DĚDICTVÍ COLONIE DEL SACRAMENTO

Od Urugaye nás dělí široké ústí Rio de la Plata, Stříbrné řeky, jež je nálevkovitým ústím dvou řek Paraná a Uruguay. Padesát kilometrů široký estuár překonáváme rychlolodí, cesta trvá necelou hodinku, a již vystupujeme na urugayském břehu. Colonia del Sacramento za svoji existenci vystřídala mnohokrát portugalské a španělské pány, až se roku 1828 stala součástí nově vzniklé republiky Uruguay. Úzké uličky s kočičími hlavami lákají k procházce, o zajímavá zákoutí a protiklady tu není nouze: barvitě omšelé domky zdobí bývalou portugalskou vykřičenou ulici, zvanou příznačně Calle de los Suspiros (Ulice vzdechů), španělská Basílica del Santísimo Sacramento zase oku lahodí čistými bělostnými liniemi. Město dýchá poklidem a historií. Místní se tu pravidelně scházejí na nábřeží při neobvyklé ceremonii: pohled na zapadající slunce odměňují potleskem. Potleskem za další krásný den, který mohli dnes na tom nádherném světě strávit. A my se s potleskem přidáme z paluby odjíždějící lodi, jež nás nese zpět do Buenos Aires.

Velikonoční ostrov

Tajuplný ostrov v pacifiku.
Velikonoční ostrov
Časový posun oproti Buenos Aires: -2 hodiny
Počasí: tropické: teploty 20°C až 25°C
Velikonoční ostrov

Rapa Nui – fantazii jitřící kousíček souše v nekonečném prostoru oceánu. Polynéská kultura, jež se vyvíjela v naprosté izolaci po dlouhá staletí a které příroda nenastavila zrovna vlídnou tvář, zde dosáhla nevídaných civilizačních vrcholů: světoznámé jsou sochy moai, probodávající svými upřenými pohledy z korálových očí vnitrozemí ostrova, svatyně ahu s nastoupenými řadami moai, a vrchol civilizačního vývoje Polynésie: dosud nerozluštěné písmo rongo rongo na vzácných dřevěných tabulkách.

více...
Velikonoční ostrov Velikonoční ostrov Velikonoční ostrov

Program změna programu vyhrazena

Den 9.

Letadlo nabírá výšku, nekonečné moře střech obří argentinské megapole střídá zelená pampa, přelétáváme opět dechberoucí Andy a krátce nato sedáme na letišti v Santiagu de Chile. Po dočerpání paliva vylétáváme nad Pacifik.

Polynésané nekonečné rozlohy modravé moany překonávali na katamaránech a vahadlových člunech, to my se pohodlně vezeme v oblacích. Připadáme si ztraceni v ohromujících prostorách Pacifiku, kapitán však zkušeně nachází nepatrný kousek souše, který se nazývá Velikonoční ostrov. Přistáváme na letišti Mataveri, náš ekohotel je vzdálen jen pět minut jízdy, takže za chvíli si již můžeme v pohodlí vychutnat západ slunce nad Pacifikem přímo z hotelové terasy, se sklenkou vína či pisca sour v ruce.

Den 10.

Budeme dnes relaxovat u bazénu v ostrovních klimatických lázních anebo se vydáme na obhlídku ostrova?

V podvečer na hotelové terase hledíme k západu a představujeme si, čím nás ohromí zítra další klenot Polynésie, rajská Mo'orea. Že bychom opět nemohli dospat rána?

Fakultativní výlety
Velikonoční ostrov Velikonoční ostrov

CELODENNÍ FAKULTATIVNÍ VÝLET: TAJEMNÝ VELIKONOČNÍ OSTROV (s obědem)

Pomalu nemůžeme dospat, vždyť nás dnes čeká sen mnoha cestovatelů. Ne každému se splnil, my patříme k těm šťastným! Odjíždíme natěšeni nejdříve k blízkému ceremoniálnímu komplexu Tahai, kde se nachází jediná z moai Velikonočního ostrova, jež byla kompletně restaurována včetně korálových očí. Pokračujeme k nerestaurovanému ahu Vaihu s volně ležícími povalenými sochami a klobouky pukao z červené lávy, takto vypadaly všechna ahu po rozbrojích mezi ostrovními kmeny. Nejhorší je válka, následky obvykle přetrvávají generace. Toto poučení platilo v historii vždy. Pokračujeme na svah sopky Rano Raraku, kde jsou dochovány ještě nedokončené sochy moai, hledící netradičně ven z ostrova, mezi nimi i nejvyšší moai Velikonočního ostrova o výšce 21,6 m a neobvyklá vousatá moai tukuturi v klečící poloze. Odjíždíme dále k velkému ahu Tongariki s 15 moai, jež bylo pěkně restaurováno, u vchodu do areálu stojí menší opuštěná moai, na níž v roce 1986 zkoušel inženýr Pavel Pavel její kývavé rozchození. Před obědem zastavujeme ještě na místě Ahu Te Pito Kura, považovaném za střed světa, a pak již na jediné pláži ostrova, na Anakeně, nás čeká pod palmami piknikový oběd. Odpoledne vyjíždíme ke kráteru Rano Kau s ceremoniální vesnicí Orongo, střediska kultu Ptačího muže, výhled po široširém oceánu je úchvatný.

Francouzská Polynésie | Moorea

Srdce ráje jižních moří.
Francouzská Polynésie
Časový posun oproti Rapa Nui: -5 hodin
Počasí: tropické oceánské: teploty 25°C až 32°C
Francouzská Polynésie

Je-li někde na světě ráj jižních moří, je to právě zde! Smaragdově zelený ostrov ve tvaru srdce, romanticky pojmenovaný jako žlutá ještěrka (tahitsky mo’ore’a), je obklopen tyrkysovou lagunou s úchvatným podmořským životem. Ostré rozeklané štíty bujnou zelení porostlých dávných sopek s magickými tahitskými jmény Mou’a Rotui, Mou’a Puta, Mou’a Tohi'e'a, Mou’a Roa a Mou’a Tamaru To’ofa vytvářejí neskutečné scenérie. Hluboce zařízlé zátoky Opunohu, Vaiare a vlastní Cookova zátoka, kde navzdory názvu kapitán Cook kdysi nepřistál. Malé idylické vesničky, zubaté listy chlebovníků, polodivocí koně na pastvinách. Rozčepýřené kokosové palmy nad tyrkysem laguny a všudypřítomné rudé květy ibišku.

více...
Francouzská Polynésie Francouzská Polynésie Francouzská Polynésie Francouzská Polynésie Francouzská Polynésie

Program změna programu vyhrazena

Den 11.

Na letiště to nemáme daleko, tak ještě hluboce do plic nasát onen kouzelný velikonoční oceánský vzduch a zpátky do letadla, čeká nás srdce Polynésie, rajská Mo‘orea. Nad nekonečnými vodami Pacifiku přemítáme, jak to tehdy ti polynésští mořeplavci dokázali, přeplout tak nekonečné prostory?

Ani jsme si nestačili vychutnat naše vytříbené palubní občerstvení a už se objevuje silueta vulkanického ostrova, ono bájné Tahiti, ráj jižních moří, další sen mnoha cestovatelů. Oblétáváme rozeklaná horstva ostrova, klesáme až téměř na dotek tyrkysové laguny a když už se začínáme obávat, zda se z našeho letounu nestal hydroplán, objevuje se ranvej a přistáváme na letišti Fa’a'ā u Papeete.

Ia orana! Vůně tiare a ibišku, prvé dojmy z rajské Francouzské Polynésie, a nasedáme do autobusu a přejíždíme do Papeete, odkud nám vyplouvá rychlý člun směrem na Mo’oreu, jejíž členité panorama vidíme na druhé straně mořského průlivu. Chvíle před odjezdem využijeme na malé juknutí na centrální tržiště Marché Papeete, z ryb a květin nám až oči přecházejí. Nasedáme na trajekt, kouzelná Mo'orea se přibližuje, od přístavních mol ve Vaiare vyjíždíme pestrobarevnými autobusíky k našemu hotelu na severním pobřeží. Idylický ostrov jsme si zamilovali na prvý pohled!

Den 12.

Budeme dnes celý den šnorchlovat hned u našeho vodního bungalovu či se důkladněji seznámíme s ostrovem?

A zpět na naší pláž, odpoledne si budeme moci vychutnat pravé polynéské lelkování, vždyť čas tady v jižních mořích běží tak líně.

Den 13.

Dnes to ani není takové dilema, zůstaneme-li u pláže či se vydáme na výlet, šnorchl a podvodní foťáček vždy sebou!

Škoda, že nám to tu tak uteklo! Ne nadarmo se Francouzské Polynésii říká ráj na zemi.

Fakultativní výlety
Francouzská Polynésie Francouzská Polynésie Francouzská Polynésie

POLODENNÍ FAKULTATIVNÍ VÝLET: PŮVABY RAJSKÉ MO'OREY

Ostrov obepíná pobřežní silnička o délce 70 kilometrů. Je to sedmdesát kilometrů potěšení pro všechny smysly, na každém kroku se nabízejí nádherné scenérie. Malebná Cookova zátoka, kde se ve vesničce s pěkným názvem Pao Pao pořizují ony kýčovitě krásné záběry do reklamních katalogů: palmy nad tyrkysovou vodou a ostrý štít hory Mou’a Roa v pozadí. Rurální pobřeží zátoky Opunohu s plantážemi šťavnatých ananasů. Pohled z vyhlídky Belvedere na horu Rotui a obě scénické zátoky. Tajemné marae Titiroa v přítmí pralesa stromů mape. Skromné křesťanské kostelíky v Papetoai a Haapiti. Jedna scenérie lepší než druhá! Okruh zakončíme zastávkou ve věhlasné výrobně čerstvých džusů a ovocných likérů Rotui.

POLODENNÍ FAKULTATIVNÍ VÝLET: TYRKYSOVÁ LAGUNA (s piknikovým obědem)

Ráno nás vyzvedává člun a vyjíždíme po klidné hladině laguny vstříc podmořským krásám. Žraloků se dnes nebojíme, naopak! Těšíme se na ně. Plavání s těmito dravci a s rejnoky je jedním z vrcholů dnešního dne. A piknikový oběd na jednom z malých motu bude vyvrcholením té klasické plážové romantiky. Chvíli si ještě zašnorchlujeme a pak se po hladině vracíme zpět na naši rajskou pláž u hotelu.

Vanuatu | Efate

Nespoutaná tichomořská divočina.
Vanuatu
Časový posun oproti Papeete: +21 hodin
Počasí: tropické oceánské: teploty 26°C až 33°C
Vanuatu

Melanésie vždy patřívala k obávaným koutům světa. Obyvatelstvo tu bývávalo velmi vřelé, obvykle jen do prvé rozmíšky, kdy vřelost přivítání nahradila vroucí voda v kotli, a kulturní nedorozumění se vyřešilo vydatnou večeří. Ale abychom místním nekřivdili, oni ti zámořští misionáři, plantážníci a další dobrodruzi obvykle nepřicházeli jen s čistými úmysly. Příroda zase prvým objevitelům nachystala pod hladinou číhající korálové útesy, nevyzpytatelné mořské proudy, a aby toho nebylo málo, tu a tam se vyskytovala nějaká zdánlivě klidná sopka.

více...
Vanuatu Vanuatu Vanuatu Vanuatu

Program změna programu vyhrazena

Den 14.

Z paluby trajektu se ještě jednou ohlédneme za rajskou Mo’oreou, není divu, že se kdysi bůh zlodějů Hiro pokusil část této nádhery ukrást a přenést na domovskou Raiateu. Ještě že polobůh Pai svým vrženým kopím tenkrát této sprosté zlodějně zabránil. Paiovým božským kopím stále probodnutá hora Mou’a Puta nám kyne na rozloučenou. Ale dost nostalgie, čekají nás další nádhery, a to hned zítra. Zítřek tu bude na to dup. Odlétáme z Tahiti směrem na západ k té neviditelné linii, jež nás dělí od zítřejších zážitků.

Den 15.

Během zlomku sekundy jsme o 24 hodin starší. Ale žádné obavy z pokročilé fyziky, žádné Einsteinovy relativity, nepochopitelné vesmírné teorie všeho a trhliny v časoprostoru. Jen jsme přeletěli pomyslnou mezinárodní datovou hranici a kalendář se nám posunul.

A co nás dnes vlastně čeká? Divoká Melanésie, bývalé Nové Hebridy, dnes souostroví Vanuatu. Přistáváme na ostrově Efate, vzdálenosti jsou tu malé, takže za chvilku jsme v hotelu a můžeme si vychutnat trochu tichomořského nicnedělání. A možná okusit tradiční misku kávy na přivítanou.

Den 16.

Čeká nás dnes krásný den. Jen se rozhodnout, zda chceme poležet na krásném robinsonovském ostrůvku či se vydáme na zajímavý výlet za melanéskými tradicemi kolem ostrova Efate?

Fakultativní výlety
Vanuatu Vanuatu

CELODENNÍ FAKULTATIVNÍ VÝLET: ZA LIDOŽROUTY KOLEM EFATE (s obědem)

Dnes se vydáme za poznáním melanéského života a trochu se přitom okoupeme v tyrkysových vodách korálových pláží. Výlet zahájíme v tradiční vesnici, kde se seznámíme s ceremoniemi domorodců, z válečného tance bojovníků jde až hrůza, kotle v pozadí nám dnes naštěstí nehrozí. Snad. Ženy nám ukáží přípravu specialit, část z nich později ochutnáme při obědě v místní hospůdce. Zaplaveme si v Modré laguně, jež dělá čest svému názvu, a na nádherné korálové pláži Eton. A v pozdním odpoledni zakončíme objezd ostrova čajem o páté na pláži Gideons Landing.

CELODENNÍ FAKULTATIVNÍ VÝLET: RAJSKÝ OSTROV LELEPA (s piknikovým obědem)

Po snídani odjíždíme na severozápadní pobřeží do Port Havannah, odkud se vydáváme lodí na malý ostrov Lelepa. Po přistání krátce projít džunglí a pak už máme celý den pro sebe na opuštěné pláži. Voda láká ke smočení, pestré ryby k zanoření pod vodu. Po piknikovém obědě se můžeme pro zpestření podívat do malé jeskyně s dávnými skalními malbami a naučit se pár slov v místním jazyce. Lelepsky zná na světě 400 osob, to budeme jedna velká jedna rodina. Ale dost jazykového studia, věnujme se raději té nádherné pláži!

Austrálie | Melbourne

Magnet australského jihu.
Austrálie
Časový posun oproti Port Villa: 0 hodin
Počasí: mírně oceánské: teploty 12°C až 22°C
Austrálie

Vyděděnci, lotři a desperáti. Sociální složení obyvatel Austrálie bylo v devatenáctém století poměrně uniformní. Elitu tu představovali dozorci, úředníci a tu a tam nějaký do vyhnanství poslaný umělec. Právo silnějšího a rum v omšelé kořalně. A také nekonečný venkov, kde zkoušelo pár britských bezzemků své štěstí ve farmařině. Bekot ovcí, bučení krav a šum nedozírných lánů pšenice. Nic, co by se blížilo tehdejší vytříbené městské kavárenské kultuře začínající belle epoque v Evropě. Takto tehdy vyhlížela celá Austrálie. Až na jednu výjimku. Melbourne.

více...
Austrálie Austrálie Austrálie

Program změna programu vyhrazena

Den 17.

Miska kavy místo ranní kávy na rozloučenou a odlétáme z Melanésie na kontinent protinožců. Pobřeží Austrálie je už pod námi, ale čeká nás ještě pár hodin letu až na vzdálené jižní pobřeží do státu Victoria. Letadlo klesá a před námi se objevují mrakodrapy pulsující metropole jižní Austrálie. Ubytováváme se v hotelu přímo v centru a před večeří bychom mohli zaskočit do některé té vyhlášené melbournské kavárny. Po melanéské divočině se nechme rozmazlovat trochou pravé městské turistiky.

Den 18.

Melbourne má vskutku úžasnou atmosféru, je to tedy po ránu těžké rozhodování, zůstat ve velkoměstě nebo se vydat za poznáním australské přírody? A volit můžeme rovnou mezi celodenním výletem na divoké a mimořádně scénické pobřeží Jižního oceánu či polodenním juknutím na unikátní australskou faunu.

Ať už jsme dnes byli na pobřeží či se pokochali tučňáky na Philipově ostrově, byl to vydatný den, takže jej můžeme večer zapít v nějaké příjemné hospůdce, však jich máme hned u hotelu dostatek.

Fakultativní výlety
Austrálie Austrálie Austrálie Austrálie

CELODENNÍ FAKULTATIVNÍ VÝLET: VELKÁ OCEÁNSKÁ CESTA (s obědem)

Necháváme za sebou impresivní panorama melbournských mrakodrapů a míříme k oblíbené surfařské pláži. Místo prken nás tu ale čeká čaj o deváté na posilněnou a pak už se dostáváme na scénickou oceánskou silnici. Několik fotografických zastávek a nakonec scházíme až k příboji na malou plážičku, to by bylo, abychom si nohy nesmočili ve vodách divokého Jižního oceánu. A jedeme dále: malé městečko Kennett River je vyhlášené hojným výskytem koal, snad nám tedy nějaký ten vačnatec zapózuje na fotéčku? A pokud ne koala, tak alespoň klokan či kookaburra. Po vydatném obědě, které zapijeme lokálním vínem z vinic od řeky Yarra, nebude žádná siesta, čekají nás prvotřídní scenérie: vápencové útesy Dvanáct apoštolů, romantická pláž v rokli Lord Arch a skalní brána London Arch. Mimořádně scénické pobřeží bývalo mezi námořníky obávané, a ne bez důvodu, na dně tu leží nějakých 639 vraků, dobře tedy, že dnes jedeme vyhlídkovým autobusem.

POLODENNÍ FAKULTATIVNÍ VÝLET: ZA TUČŇÁKY JIŽNÍHO OCEÁNU (s večeří)

Po líném dopoledni se v brzkém odpoledni těšíme na odjezd za nevšedními zážitky. V malém zoologickém centru si zblízka prohlížíme klokany, koaly a wombaty, zlatý hřeb zoologického výletu nás stále ještě čeká. Dojíždíme na pitoreskní pobřeží Philip Islandu s věhlasnou pláží Summerland Beach, kam se za soumraku vrací z lovu na moři stovky až tisíce tučňáků. Jsou to nejmenší světoví tučňáci, ale je jich tolik! Úchvatná podívaná! A den zakončíme dobrou australskou večeří.

Brunej | Bandar Seri Begawan

Spořádané Benátky a Asie.
Brunej
Časový posun oproti Melbourne: stejný čas
Počasí: tropické rovníkové: teploty 25°C až 32°C
Brunej

Malý, spořádaný a vesměs luxusní sultanát na severním pobřeží Bornea nepatří k hlavním turistickým lákadlům jihovýchodní Asie. Mezi světoběžníky často panuje obava, že je tu jaksi příliš klidno a že by tu mohla být dokonce nuda. Ale vždyť malá chvilka odpočinku a relaxu je dnes v onom rozbouřeném světě to, co musíme jinde často pracně hledat. A Brunej má rozhodně co nabídnout!

více...
Brunej Brunej Brunej Brunej

Program změna programu vyhrazena

Den 19.

U ranní kávy si trochu povzdechneme, dnes opouštíme jižní polokouli a vracíme se k nám domů, na polokouli severní. Ale nic nekončí, čeká nás ještě Asie, tak pestrý kontinent, zážitků máme stále před sebou mnoho.

Odlétáme, přelétáváme rovník a přistáváme na severním pobřeží Bornea. V městě s kouzelným názvem Bandar Seri Begawan. Před přistáním letmo zahlédneme zlaté kopule a střechy paláce pohádkově bohatého sultána, který tomuto ministátečku vládne. Žije se tu věru blahobytně, my si ale luxusu užijeme též. V prostředí našeho vytříbeného hotelu.

Den 20.

Pláž, bazény a nádherná zeleň v areálu hotelu představují lákadlo a svádějí k ležérnímu nicnedělání, my se přeci jen na půlku dne vydáme za poznáním!

A odpoledne si přeci jen užijeme vymožeností našeho hotelu.

Fakultativní výlety
Brunej Brunej

POLODENNÍ FAKULTATIVNÍ VÝLET: POKLADY BRUNEJE (s obědem)

Polodenní výlet nás zavede na ranní trh Tamu Kianggeh s širokou nabídkou výpěstků vesničanů a úlovků drobných rybářů, pokračujeme poté projížďkou po vodní vesnici Kampong Ayer, největším sídle na světě, zbudovaném čistě na vodě, žilo zde kdysi až 30 000 obyvatel, dnes je to o něco méně, nicméně stále se jedná o ohromující pohled na stovky domků na kůlech. Pokračujeme kolem výstavních budov městského centra k esteticky dokonalé mešitě Omara Alího Saifuddína, pojmenované po otci dnešního sultána, jenž se stal tvůrcem moderní Bruneje. Krátce se zastavíme v muzeu královských pokladů, kde jsou shromážděny dary věnované Jeho výsosti. Bývá to obvykle těžký oříšek vymyslet dar pro někoho, kdo má už všechno. Aspoň tu máme inspiraci, co sebou, až nás sultán někdy pozve na audienci, inš’alláh. Výlet zakončíme pohledem na sultánský palác Istana Nurul Iman, s 1788 pokoji se jedná o největší soukromou rezidenci na naší planetě. Na tu audienci sice zrovna zváni nejsme, mrzet nás to nemusí, čeká nás vytříbený oběd. Olizovat se budeme, brunejská kuchyně, jež kombinuje malajské, indické a arabské prvky je zkrátka vynikající!

Kambodža | Angkor

Zázraky ukryté v pralese.
Kambodža
Časový posun oproti Bandar Seri Begawan: -1 hodina
Počasí: tropické: teploty 26°C až 36°C
Kambodža

“Práce obrů! Větší než cokoliv, co nám zanechali staří Římané či Řekové! Chrám větší než ten Šalamounův, práce dávného Michelangela…” Podobně nadnesené výkřiky pronášel v tranzu francouzský cestovatel Henri Mohout jednoho lednového rána roku 1860 poté, co se prodral hustým porostem a otevřelo se před ním panorama Angkor Watu. Západní svět, nabuzený zrovna na archeologické objevy a stavby dávných civilizací, hltal v Paříži vydaný popis cesty tak, že francouzskému cestovateli přisoudil i samotný objev ztraceného města neznámé civilizace. Fantazii jitřily roztodivné představy, která že to zapomenutá civilizace dokázala zbudovat takto skvělé chrámy. Ani na obligátní mimozemšťany se nezapomnělo! Málokterý čtenář atraktivního cestopisu tehdy tušil, že ono obří město zbudovali předkové místních vesničanů, kteří o stavbách nikdy ponětí neztratili.

více...
Kambodža Kambodža Kambodža Kambodža

Program změna programu vyhrazena

Den 21.

Sultán brunejský je vskutku pohádkově bohatý panovník, o tom jsme se včera přesvědčili, proti dávným khmerským božským králům legendárního Angkoru by to byl učiněný chudák! To byla tenkrát jiná úroveň! Natěšeni odlétáme do Indočíny, letadlo přistává do pralesní zeleně u města Siem Reap. Tak honem, kde máme ty poklady?

Cestou z letiště přijíždíme k vodní hladině. Toto že bylo vykopáno při králově nástupu na trůn? Ručně? Na břehu nádrže o výměře 16,38 kilometru čtverečního nám trochu klesá čelist.

To musela být říše, panečku, to byly možnosti a prostředky! To jsme na to zítra zvědavi!

Den 22.

Nikdo z nás dnes u hotelového bazénu nezůstává. Jeden z vrcholů lidské civilizace musíme spatřit na vlastní oči všichni!

Dojmy to byly dnes silné. Ještě u večeře si nad lahodnými khmerskými specialitami vyměňujeme zážitky a postřehy, padají slova obdivu a nadšení. Kambodža nás mile překvapila a nadchla! Asi je škoda, že nás dnes neposlouchá samo Jeho veličenstvo, mělo by radost. Současný kambodžský panovník má totiž naši zemi rád. My tu jeho ale též!

Fakultativní výlety
Kambodža Kambodža Kambodža

CELODENNÍ FAKULTATIVNÍ VÝLET: POZEMSKÝ PŘÍBYTEK BOHŮ (s obědem)

Kdyby tu tehdy jen samotný král Džajavarman VII. zbudoval chrám Bayon, z něhož se na nás nyní v ranním slunci tajemně usmívají obří hlavy bódhisattvy Avalókitešvary, a nic jiného by tu v pralese nestálo, byla by návštěva Angkoru jedním z vrcholů naší cesty kolem světa. Čarovná magie místa, delikátní výzdoba a esteticky vyvážené proporce, pořekadlo o jednom z civilizačních vrcholů dějin nelhalo. Ale město Angkor existovalo celé stovky let. A každý z panovníků něčím přispěl, byť nejvíc toho postavil onen zmíněný buddhistický král, dharmarádža Džajavarman VII. Jeho ohromné areály Preah Khan a Ta Prohm nás věru ohromují. Ale nejsilnější zážitek nás čeká na závěr. Největší náboženská stavba planety, gigantický chrám Angkor Wat. Zpodobnění božské hory Meru ze středu hinduistického vesmíru je snad dokonalejší než ona nebeská předloha. Dokonalá symetrie a harmonie, detailní opracování, dva tisíce zpodobnění nebeských víl, apsár, a každá jiná, kilometry reliéfů s živoucími výjevy z indických legend. Není divu, že Angkor Wat zdobí národní vlajku jako vyjádření národní identity kmerského národa. Mají se čím pyšnit, to teda ano! Zapadající slunce nám barví siluetu chrámu do večerních tónů, byl to dlouhý den a stálo to za to!

Indie | Kerala

Tropické pohlazení na duši.
Indie
Časový posun oproti Siem Reapu: -1,5 hodiny
Počasí: tropické: teploty 24°C až 33°C
Indie

V Indii se říká, že sám Bůh si vybral Kéralu jako svůj vlastní domov. Sice není jasné, o kterého boha z těch tří stovek miliónů indických božstev se přesně jedná, jisté je jedno. Bůh si vybral dobře!

více...
Indie Indie Indie Indie Indie Indie

Program změna programu vyhrazena

Den 23.

Včera jsme se v Angkoru seznámili s vrcholnými uměleckými díly hinduismu, dnes odlétáme do země, odkud všechna tato inspirace do Kambodži tehdy přišla. Do Indie! Letíme do jižní, drávidské části subkontinentu, do oblasti, kam jezdí sami Indové za živou tradiční kulturou a ajúrvédskými ozdravnými pobyty. V kouzelném prostředí Kéraly to bude pohodové a relaxační zakončení našeho pobytu.

Přistáváme v Kóčinu, dnes prudce se rozvíjející moderní metropoli Malabárského pobřeží. Než zamíříme na jih, krátce se zastavíme v koloniálním starém městě, jež zdobí portugalské kostelíky a obranné bašty. Právě zde přistál objevitel Brazílie Pedro Álvares Cabral při své fenomenální plavbě do Indie a Kóčin se stal hlavní základnou zámořské námořní velmoci. Ve zdejším kostele sv. Františka byl krátce pohřben samotný Vasco da Gama. Dá se říci, že místnímu maharádžovi se ale vstřícnost vůči Evropanům nevyplatila, záhy byl zbaven moci a z Kóčinu se stala prvá evropská kolonie v Indii. Nehodnoťme ale tehdejší geopolitiku, hlavní je, že se tu v malebných uličkách cítíme jak někde ve Středomoří.

Ale kvůli historii jsme nepřijeli. Když Indovi řeknete slovo Kérala, okamžitě kontruje slovem backwaters. Unikátní systém řek, jezer a kanálů vytváří malebnou krajinu, jež se táhne mezi horami a oceánem. Jedeme k jezeru Vembanád, které se stane naším domovem při finále velké cesty.

Den 24.

Již včera jsme cestou pozorovali ony folklórní lodě, zvané ketuvallam. To by bylo, abychom se na nich neprojeli.

A pokud nám relaxace na palubě nestačila, můžeme před večeří zaskočit na nějakou tu ajúrvédskou proceduru.

Den 25.

Dnes máme celý den na uvolněné vychutnání božského klidu, vonné masáže, sluneční lázně u bazénu. A ajúrvédu. Od rána se už těšíme na závěrečnou večeři s ochutnávkou specialit i kéralské kultury. Divadlo kathakali bude jistě stát za to!

Den 26.

U snídaně si ještě naposledy vychutnáme ten zdejší idylický poklid a pak už zpět do Kóčinu na letiště. Zážitků je tolik, že bude ještě chvíli trvat, než si je utřídíme, možná jsme se při včerejším hodnocení trochu ukvapili. Vždyť krásné bylo vše.

Při posledním letu se ohlížíme zpět k východu, odkud jsme přiletěli, cíl je však před námi, na západě. Máme stále stejný směr, stále kupředu, a přesto se vracíme, zpátky do výchozího bodu. Domů! Ano, přesvědčili jsme se, že je naše planeta opravdu kulaťoučce kulatá a že všechny cesty vedou nakonec tam, kde začaly.

Není nakonec naše životní cesta podobná?

Fakultativní výlety
Indie Indie

CELODENNÍ FAKULTATIVNÍ VÝLET: POHODA NA PALUBĚ KETTUVALLAM (s obědem)

Nasedněme dnes na tradiční bárku a vyjeďme na jezero. Zanedlouho zabočíme na některý z říčních kanálů, a z pohodlí líně se plavící lodě můžeme se sklenkou v ruce sledovat rurální idylu, malé úhledné vesničky, drobné chrámečky a usměvavé Malajálce. Je to vskutku idylická pohoda, pohlazení na duši. Už chápeme onen slogan, který říká, že tento kout světa si Pánbůh vyhradil sám pro sebe. Nedivíme se. Je tu vskutku krásně!