Cesta kolem světa 2023

Grenada | Kostarika | USA - Grand Canyon | Havaj - Kauai | Fidži | Nový Zéland | Austrálie | Guam | Macao, Hongkong | Bahrajn

Destinace

Grenada

Karibik s chutí čokolády.
Grenada
Časový posun oproti Praze: -5 hodin
Počasí: tropické: teploty 28°C až 32°C
Grenada

Grenadě se přezdívá Koření Karibiku. Po právu! Vůně muškátového oříšku, kakaové boby a poctivý karibský rum. Svatá trojice grenadského plantážnictví, jež dala solidní základ prosperitě ostrova. Hlavní město Saint George's s kamennými uličkami, velkolepou katedrálou, středověkou pevností a poctivou architekturou, žádný obvyklý karibský papundekl. Mediteránní atmosféra svědčí o dávné prosperitě nejjižnějšího z Návětrných ostrovů Malých Antil.

více...
Grenada

Program změna programu vyhrazena

den 1.

Ranní úsvit je dnes stále zimně kalný. Lezavé chladno a holé větve stromů naznačují, že léto je ještě daleko. Hodně daleko! Díky vynálezu tryskovému motoru má tato vzdálenost nejen podobu časovou, ale též prostorovou. Cestovat v čase ještě neumíme, a asi ani nikdy umět nebudeme, zbývá tedy zkrátit čekání na léto cestou v prostoru. Nahodit motory a po necelých deseti hodinách komfortního letu vystupujeme v tom podvečerním prozářeném světle, na něž jsme se tolik těšili, a které umí mistrovsky namíchat jen tropický Karibik. Projedeme kousek cesty od letiště na pláž do našeho hotelu, ubytováváme se, a před večeří ještě rychle do vln, třeba se tam zanoříme společně se slunečním diskem, který nás celý dlouhý den provázel a který jsme ráno viděli vycházet za jinovatkou obalenými holými větvemi.

den 2.

Smýt zimní únavu a chmury z věčně zatažené oblohy, to je náš úkol pro dnešní den pod rozzářeným karibským sluncem. Veškeré pohodlí luxusního hotelu je nám k službám a pláž láká k lenošení, příjemně nabereme síly na další cestovní dobrodružství a u večeře již cítíme ten příval nové energie z prozářeného dne. Zítra se porozhlédneme po ostrově!

den 3.

Karibská pláž opět láká, ale Grenada nabízí nejednu zajímavost, byla by to tedy škoda se po ostrově trochu neprojet! Jedeme!

Fakultativní výlety
Grenada

ZA TAJEMSTVÍM MUŠKÁTOVÉHO OŘÍŠKU (celodenní s obědem)

Vyjíždíme přes Saint George’s po pitoreskním západním pobřeží k vodopádu Concord, trocha šťavnaté zeleně je po ránu nadmíru příjemná. Osvěženi pokračujeme do městečka Gouyave, kde se seznámíme s pěstováním symbolu Grenady, muškátového oříšku, a s jeho zpracováním, jeden by až nevěřil, co vše je možné z tohoto babičina koření vyrobit! O pravidlu, že dějiny píší vítězové, se přesvědčíme na vyhlídce na ostrovy Grenadin na Leapers Hill, na útesu nad mořem, kde poslední Karibové raději spáchali sebevraždu skokem do moře než aby potupně přijali křesťanství. Hrdinným obráncům původní kultury byl postaven monument, ale jaký? Ano, křesťanský kříž! Z dějinných paradoxů se vzpamatujeme v rumové palírně a pak již nás čeká oběd na kakaové plantáži. Bude libo po jídle čokoládu? A po obědě se ještě zastavíme na opuštěném letišti Pearls s troskami sovětských letadel, památku na americkou invazi roku 1983. Výlet ukončíme procházkou malebným centrem Saint George’s, jednoho z nejatraktivnějších měst Karibiku.

San José | Kostarika

Dýmající vulkány Střední Ameriky.
Kostarika
Časový posun oproti Grenadě: -2 hodiny
Počasí: tropické: teploty 30°C až 35°C
Kostarika

Kostarika. Už to jméno navozuje představu něčeho luxusního a mimořádného. Proč tehdy Španělé tento zapadlý kousek svého rozsáhlého impéria pojmenovali jako Bohaté pobřeží není zcela jasné. Vysoké indiánské kultury, oplývající zlatem, se tu tehdy nevyskytovaly, bezedné doly na stříbro taktéž ne. Pouze prales a dýmající sopky. Nic, co by upoutalo středověkého conquistadora v nábožensko dobyvatelském vytržení. Zřejmě krásy přírody tolik nevnímal. Krása pro něj spočívala v přítmí pozdně barokního kostela a v lesku kovu nejcennějšího. Kouzlo prázdné pralesní mýtiny ocenil jen kvůli tomu, že zde na něj zrovna nečíhala horda bojovně naladěných domorodců s luky a otrávenými šípy. A s dobrou muškou a vytrénovanými svaly na rukou. A s velkým odhodláním, se kterým si svůj kousek země rozhodně nechtěli nechat vzít.

více...
Kostarika Kostarika

Program změna programu vyhrazena

den 4.

Ráno ještě do moře a pak již přelétáváme na středoamerickou šíji. Přistáváme v San José, kdo by čekal klasické koloniální španělské město, bude zklamán, živá tektonika si na historických stavbách vybrala svou daň, zato na přírodě se v okolí nešetřilo. Ubytujeme se, a u šálku věhlasné kostarické kávy se již těšíme na zítřek.

den 5.

Máme dnes dvě možnosti: buď si vyjet do blízkého okolí hlavního města, kde se nám tyčí nejvyšší kostarický vulkán a trochu se porozhlédnout po líbezné krajině anebo dáme přednost aktivnějšímu a náročnějšímu výletu do pralesů Monteverde?

Fakultativní výlety
Kostarika Kostarika

KÁVA SÍRA, BAROKO (celodenní s obědem)

Po ranním šálku kávy odjíždíme k nejvyšší hoře Kostariky, vulkánu Irazú (3.432 m.n.m.), z jehož vrcholu je za příznivé viditelnosti vidět jak Atlantský, tak Tichý oceán. Pohory na túru balit ráno nemusíme, až na samý vrchol vede silnička. Kaldera je zde tvořena několika krátery, v jednom se nachází fotogenické sytě zelené kyselé jezero Diego de la Haya. Projdeme se po okraji kráteru a vychutnáme si jak výhledy, tak typický sopečný odér fumarol z hloubi pod námi. Po sjezdu z vulkánu zastavujeme v Cartagu, prohlédneme si zříceniny barokního kostela a pitoreskní baziliku Nuestra Señora de los Ángeles. Poté pokračujeme na kávovou plantáž, kostarická káva je tak vyhlášená, že by byl hřích se zde nezastavit. A což to spojit rovnou s chutným obědem? Po nezbytném šálku kávy na závěr pokračujeme do malebného údolí Orosí a zhlédneme malebný kostelíček, nejstarší to dochovanou stavbu Kostariky.

NAD KORUNY PRALESNÍCH VELIKÁNŮ (celodenní s obědem)

I v tak malé zemi jsou některá místa trochu dále, 140ti kilometrová cesta do Monteverde ale rozhodně stojí za to! Panenský mlžný horský prales je prvotřídní atrakcí Kostariky, zpřístupněn je nejen systémem vyvýšených chodníků v korunách, ale i systémem zip-linů, z nichž nejdelší má kilometr délky. Projdeme se a proletíme se nad korunami stromů a odvážíme-li se, můžeme si na závěr dát Tarzanovu houpačku! To jsou zážitky, stejně barvité, jak nesčetné pralesní žabstvo na větvích stromů.

Adrenalinu v přírodě bylo dnes opravdu dost, zvláště na skluzech v Monteverde, a komu by to nestačilo, může zítra dodat další adrenalin u hracího stolu v Las Vegas !

USA | Las Vegas, Grand Canyon

Dva divy Ameriky.
USA
Časový posun oproti Kostarice: -2 hodiny
Počasí: subtropické pouštní: teploty 12°C až 25°C
USA

Las Vegas. V pustině Mohavské pouště zářící oáza nablyštěného požitkářství, zasvěcená zde zcela zběsile uctívané svaté trojici: bohatství, zábavě a slávě. Kdo neriskuje, nevyhrává a kdo nevyhrává, tak vlastně nežije. V extravaganci zhmotnělý americký sen, jež jako magnet přitahuje boháče i chudáky. Pohádkové výhry a též legendární ztráty. Nej a nej a nej. Nic jiného neexistuje. Největší hotely světa, nejblýskavější show, největší kasína, nejvyšší výhry. Světově proslulí šéfkuchaři, ty největší hvězdy showbyznysu. Impozantní architektura, kde slovo uměřenost neznají. Nejzářivější místo planety. Superlativy všech superlativů. Přemíra atrakcí, o nichž jsme ani nevěděli, že jsou vůbec možné. Je třeba libo si půjčit v poušti pro zábavu bagr? Pětadvacet hodin denně a osm hodin v týdnu na plný plyn! Las Vegas! Přes čtyřicet miliónů návštěvníků je každoročně vtaženo do této gigantické oázy pokušení a málokdo nepodlehne. Great!

více...
USA USA USA USA

Program změna programu vyhrazena

den 6.

Dnes nás čeká, řekněmež, poměrně obvyklá a frekventovaná trasa. Z tropické Kostariky do Spojených států amerických. Cesta za snem, bohatstvím a prosperitou. Ne každému se zadaří, ne každý dojde až nakonec své pouti. Naštěstí máme privátní letoun, šplh přes plot či nedůstojné hrabání pod zdí se tedy rozhodně konat nebude. Z paluby letadla ani nepostřehneme rozdíl, poušť přechází v jinou poušť. Ale už jsme ve vysněných Spojených státech. Podivné sukulenty, tetelící se vzduch a daleké obzory. Kulisy pravého amerického westernu. Kde je těch sedm statečných a oprýskaný saloon s vrzajícími létajícími dveřmi? Ne, hombres, to je už v tomto místě dávná minulost. Přistáváme v rozzářeném a nablyštěném Las Vegas. Ubytováváme se v bombastickém hotelu a na rty se nám dere ono americké wow! A což kdybychom po večeři podlehli nějakému tomu pokušení v mezích zákona? K rychlému rozvodu či svatbě asi zrovna moc důvodů mít nebudeme, a tak zkusíme třebas, jak je nám štěstěna nakloněna? Bude platit i zde ono Caesarovo: veni, vidi, vici? A i kdyby ne, veni a vidi tu stačí samo o sobě.

den 7.

Bylo to včera oné civilizační pompéznosti, neónů a nablýskanosti asi jen trochu moc, zklidníme se tedy výletem za jedním z přírodních divů světa. A na výběr máme rovnou dvě varianty:

To jsme si tedy užili přírody. Takže zpátky do blyštivého světa lasvegaských atrakcí.

A že bychom zase pokusili štěstěnu?

Fakultativní výlety
USA USA USA

HELIKOPTÉROU NA ŠAMPAŇSKÝ PIKNIK (polodenní s piknikem)

Přejíždíme na lasvegaský heliport, nahazují se rotory a odlétáme směrem k scenériím Grand Canyonu. Miliardy let geologického vývoje defilují pod námi jako v přírodovědné učebnici, kdo by to byl řekl, že může být stratigrafie tak zábavná? Přistáváme na scénicky vybraném místě a v naprosté divočině se potěšíme piknikem s vybraným šampaňským. Cestou zpět pak z vrtulníku zhlédneme obdivuhodnou Hooverovu přehradní hráz a nedozírné končiny Mohavské pouště.

LETADLEM ZA GEOLOGICKÝM DIVEM SVĚTA (celodenní s obědem)

Z lasvegaského letiště odlétáme scénickým letem až k samotnému jižnímu okraji Grand Canyonu, vychutnáme si z okénka panoramata a přistáváme. Čeká nás jižní okraj této obří jizvy v zemském povrchu. Větší kaňon můžeme zhlédnout jenom na Marsu, to bude až při některé z budoucích cest v edici Kolem Sluneční soustavy. Zdejší panorama nám bohatě stačí. Zastavujeme na klasické vyhlídce Mather Point, obří defilé rozervaných útesů je tu magicky nadpozemské. A snad ještě lepší panorama se nám nabízí na další vyhlídce, na Bright Angel Point. Ještě, že si to můžeme vychutnat při pozvolné procházce po okraji kaňonu, fotoaparáty se zde snad ani nevyplatí vypínat! Z displeje na nás září záběry, za něž by se nestyděla ani obálka National Geographic. Až nám z té vší krásy vyhládlo. Poctivý americký oběd se podává poblíž. A cestou zpátky z letadla zhlédneme divuhodnou Hooverovu přehradní hráz a nedozírné končiny Mohavské pouště.

Havajské ostrovy | Kaua’i

Nejkrásnější smaragd Havaje.
Havajské ostrovy
Časový posun oproti Las Vegas: -2 hodiny
Počasí: subtropické oceánské: teploty 25°C až 28°C
Havajské ostrovy

Stářím zraje nejen dobré víno, ale bezpochyby též oceánské ostrovy Havaje. Nejstarší ostrov archipelagu Kaua’i je skutečně onou černou luxusní perlou na šňůrce polynéských ostrovů Pacifiku. Smaragdové a malebně rozeklané pobřežní útesy nad divokými oceánskými plážemi jsou s oblibou využívány filmaři pro natáčení reklam či filmů s náměty, jež můžeme shrnout pod poněkud otřepaný pojem “tropický ráj”. V nádherném prostředí ostrova Kaua’i tento pojem získává ovšem svoje opodstatnění. Jak by tropický ráj měl vypadat, když ne takto?

více...
Havajské ostrovy Havajské ostrovy

Program změna programu vyhrazena

den 8.

Kam obvykle odsud míří všichni ti šťastlivci, kterým se tu podařilo rozbít bank? Ano, na vysněnou Havaj, synonymum luxusu, romantiky a sladkého života. Americký ráj v té nejryzejší podobě. My jsme dnes v noci v ruletě zrovna nevyhráli, ale to vůbec nevadí! Na sladkou Havaj se těšíme stejně! Sedáme do našeho letounu a vydáváme se daleko na západ, doprostřed největšího oceánu planety. A z řetězce havajských ostrovů vybíráme tentokráte ten nejzazší, nejstarší a patrně nejkrásnější. Kaua’i. Letadlo klesá a pod námi se objevují smaragdové stráně šťavnatě zeleného ostrova. Ne nadarmo to tady mají hollywoodští filmaři tak rádi. Dinosaury jurského parku tu určitě nepotkáme, ke štěstí je ani nepotřebujeme! Zážitků a krásy si užijeme do sytosti. Aloha!

den 9.

Nepodívat se po nejkrásnějším ostrově Havaje, to by byl skutečný hřích. A to se v ráji nesluší, havajští bohové by se jistě zlobili. A jak to dopadá s jejich zlobou, to se přesvědčil kdysi už sám kapitán James Cook na Velkém ostrově Havaje. Takže co po snídani? Malebný ostrov nás čeká, snad sami bohové se chtějí pochlubit, v jakém ráji tu žijí. Mají tu zkrátka havaj!

Poslouchat bohy se obvykle vyplácí a ty havajské zvlášť. Byla to dnes krása, bohové tu mají tu pravou havaj! Polynésie nám toho nabídla opravdu hodně, zítra se přesvědčíme, co na nás čeká v Melanésii!

Fakultativní výlety
Havajské ostrovy Havajské ostrovy

VRTULNÍKEM K NĀ PALI (panoramatický letecký výlet)

Magická slůvka Na Pali v havajštině znamenají vysoké útesy. A ne útesy ledasjaké, divoce rozbrázděné svahy dávného vulkánu se tyčí přes kilometr nad mořskou hladinu. Vyšší útesy nalezneme jen na dalším havajském ostrově Molokai, znalci se však shodují, že právě tyto jsou ty nejhezčí a nejscéničtější. A to na celém světě. Vychutnejme si tedy ty nejkrásnější pobřežní scenérie světa s mimořádnou pláží Honopu a skalním obloukem. A zhlédneme cestou též vodopády a divoká údolí. Jen ti dinosauři budou chybět.

MONUMENTÁLNÍ KRÁSY KAUA’I (polodenní s večeří)

Úchvatná změť roklí a útesů, 900 metrů hluboký zářez, červenavé sopečné horniny a zářivá zeleň. Pastva pro oči a balzám na duši milovníka přírody. Kaňon Waimea je po právu považován za jednu z nejkrásnějších scenérií Havajského souostroví. Cestou ke kaňonu navštívíme také památné místo, kde kdysi prvně přistály legendární plachetnice kapitána Cooka a zastavíme se též na vyhlídce do údolí Kalalau. Je až pozoruhodné, kolik monumentální krásy se vměstnalo na jeden jediný z havajských ostrovů! Vydatný výlet pak zakončíme dobrou večeří!

Fidži

Bělostné pláže černé Melanésie.
Fidži
Časový posun oproti Kaua’i: +22 hodin
Počasí: tropické oceánské: teploty 26°C až 33°C
Fidži

Idyla jižních moří přesně dle gusta holywoodských filmařů. Panenské pláže fidžijských ostrovů vábí lehkým nádechem syrové nedostupnosti. Není to tak dávno, kdy byl vstup na zdejší pláž jasnou zárukou, že se cestovatel ohřeje. Ne na slunci, ale v kotli. Některá folklórní specifika této vzdálené končiny jsou naštěstí dnes již minulostí a v kotlích se nám připravují jen vytříbené lahůdky pro podtržení dokonalé exotické dovolené v jižním Tichomoří.

více...
Fidži Fidži Fidži

Program změna programu vyhrazena

den 10.

Ráno na hotelové terase si dopřejeme příjemnou vytříbenou snídani, jak to mají v Americe rádi, a poté se vydáme užít si další části našeho krásného světa. Polynésie zůstane za námi a čeká nás Melanésie. A také rovnou zítřek.

den 11.

Překonáváme datovou hranici a jsme hned o plný den starší. Ale to nám vůbec nevadí, vždyť jsme si všechny ty krásné dny cestou na západ trochu ponatáhli a nebylo to na škodu. Časoprostor nám dnes vystavil zpětný účet a je to spravedlivé.

Melanésie. Ještě nedávno obávaná část světa, tajemná a tak nedostupná. Pro cestovatele to býval nebezpečný vrchol jejich putování, o němž se psaly tlustospisy a vedly dlouhé přednášky. V případě, že tu cestovatel vůbec přežil. Kapitán Bligh z nechvalně proslavené Bounty se na melanéských ostrovech ani neodvážil přistát. My jsme na tom o poznání lépe. Nikdo nás nevysadil do záchranného člunu a hlavně si přátelské Fidži užijeme do sytosti. Prvé fidžijské posezení u mořské pláže, dobrý povzbuzující drink, že by kava? Káva? Ne, kava krátce. Cože? Dozvíme se zítra při výletu do vnitrozemí.

den 12.

Celý den na hebkém písku, představa je lákavá. Ale pozvání na kavu se v Melanésii neodmítá.

den 13.

Na západním obzoru matně rozeznáváme siluety jakýchsi tajuplných ostrůvků. Dnes odhalíme, co za krásy skrývají!

Dneska to byla čistočistá nádhera! Tropy jak mají být!

Fakultativní výlety
Fidži Fidži

NA KAVU K FIDŽIJCŮM (polodenní s obědem)

Po snídani odjíždíme podél jižního pobřeží do Pacific Harbour. Zde nás čekají motorové čluny a po scénické řece Navua se proplétáme mezi políčky, pralesy a osadami. Cílem naší cesty je Magic Waterfall. Vychutnáme si scenérii a osvěžíme se v pohádkově krásné tůni. A pak se již na bambusovém voru poklidně odplavíme do tradiční fidžijské vesnice. Hroziví válečníci u vchodu nás odprovodí do tradiční bure, v této shromažďovací chýši si osvětlíme zvyky a obyčeje Fidžijců, a konečně ochutnáme onu tajemnou kavu. Co to s námi provede? A dobrý oběd ze zemní pece lovo bude chutnou tečkou za zajímavým etnografickým zážitkem. A odpoledne si toho písku na hotelové pláži užijeme do sytosti!

TROSEČNÍKEM NA MONURIKI (celodenní s obědem)

Hollywoodský trhák Trosečník se natáčel na zdejším panenském ostrůvku Monuriki. Staňme se na chvíli novodobými Robinsony, ovšem raději na úrovni. Dobrý oběd se podává přímo na pláži, zašnorchlujeme si a chvilku si pohovíme ve stínu kvetoucího rostlinstva. Představa, jaké by to bylo, kdybychom tu sami v divočině přežívali. Krásná příroda, to ano, ale ta představa. Rozdělat si oheň, získat něco k snědku, ulovit na kus klacku rybu, přežít úděsnou samotu? Brrr. Ještě, že nás čeká loď zpátky do našeho luxusu! Ale cestou se zastavíme ještě na jednom ostrůvku, ať si ty ostrovní ráje pořádně užijeme!

Nový Zéland | Queenstown

Božská nádhera jadeitového ostrova.
Nový Zéland
Časový posun oproti Fidži: +1 hodina
Počasí: mírné oceánské: teploty 5°C až 18°C
Nový Zéland

Země dlouhého bílého oblaku – Aotearoa - poslední lidmi osídlený větší kus souše naší planety. Díky dlouhodobé izolaci od ostatních pevnin se zde tak nějak pozapomnělo na třetihorní rozmach savců a vyvinul se jedinečný ekosystém s bizarními živočichy, jejichž symboly jsou vyhubený obří nelétavý pštros moa, druhohorní trojoký plaz hatérie a noční hrabavý pták kiwi. Neméně unikátní byly a jsou i zdejší polynéské komunity Maorů, je dobře, že maorské tradice opět tvoří základ pocitu národní identity Novozélanďanů.

více...
Nový Zéland Nový Zéland

Program změna programu vyhrazena

den 14.

Ráno si raději přivstaneme, ať se ještě vykoupeme v prohřátých vodách tropického moře, večer už bude o něco chladněji, vždyť nás čekají hory. A rovnou ty nádherné Jižní Alpy, které známe z lákavých reklamních prospektů.

Tak rychle na letiště, ať si horských scenérií užijeme! Polynésii jsme na naší cestě již navštívili, míříme tam zas. Tentokráte až na její samý jižní okraj. Ostrov Te Waipounamu je určitě tím přírodně krásnějším z obou hlavních ostrovů Aotearoy. A večer se již u sklenice dobrého novozélandského vína těšíme na zítřek, bude náročný, ale bude stát za to!

den 15.

Fakultativní výlet: Božské scenérie Fiorlandu (celodenní s obědem)

den 16.

Dnešní volný den můžeme strávit na některé z horských túr, případně si zaletět na scénický let k nejvyšší hoře Aoraki s úžasnými ledovcovými splazy či se vydat na ochutnávku vín, zakončenou panoramatickými výhledy z horského vrcholku.

Fakultativní výlety
Nový Zéland Nový Zéland

BOŽSKÉ SCENÉRIE FIORDLANDU (celodenní s obědem)

Dnes nás čeká dlouhá, ale nadmíru zajímavá cesta krásnou venkovskou krajinou k magnetu novozélandského pobřeží, k fjordu Milford. Bukolické scenérie s ovečkami, jehličnatými remízky a zasněženými horskými hřebeny střídá pravá novozélandská divočina, na parkovišti nám dělá společnost lidumilný papoušek kea, připomínka dominance opeřenců v původní fauně ostrovů. Nasedáme na loď a pod vznešenými svahy Mitre Peaku brázdíme hladinu jedné z nejkrásnějších světových zátok. Cesta sem určitě stála za to a ti lachtani antarktičtí na skalách byli prostě rozkošní! Dobré jehněčí se sklenkou vína je pak dobrým posilněním před dlouhou, ale scénicky zajímavou cestou zpět do našeho horského letoviska.

VINOHRADY PO POLYNÉSKU (polodenní s obědem)

Horské vinohrady u Queenstownu prý produkují jedno z nejlepších Pinot Noir na světě. Přesvědčme se na exkurzi s příjemnou degustací. A cestou se zastavíme též v kolébce bungee jumpingu, u proslulého mostu Kawarau. Že bychom kromě vína dnes okusili i trochu toho adrenalinu? A po dobrém obědě vyjedeme lanovkou na svahy štítu Bob’s Peak a můžeme si vychutnávat scenérie Novozélandských Alp a průzračného jezera Wakatipu. Odpolední návrat dolů do města už bude záviset čistě na naší náladě a scéničnosti výhledů. Anebo dosáhneme vrcholu Bob’s Peaku, stezka je stále do kopce, ale ta nádhera kolem!

LEDOVCOVÉ KRÁLOVSTVÍ POD AORAKI (polodenní letecký výlet)

Letadlem přeletíme podél majestátného pohoří na horské letiště v Mount Cook. Přesedneme do vrtulníku a vydáme se nahoru na Tasmanův ledovec a přistaneme v ledovém království. Let nad ledovcovým splazem dolů na heliport je neméně scénický a před odletem zpátky se můžeme krátce juknout na přitažlivé muzeum, zasvěcené nejslavnějšímu včelaři na světě a pokořiteli impozantního Mount Everestu. A večer se projdeme po břehu jezera Wakatipu, je tu nádherně. Asi nás tu nevidí naposledy. Škoda jen, že to je sem taková dálka!

Austrálie | Brisbane - Gold Coast

Kalokagathia po australsku.
Austrálie
Časový posun oproti Queenstownu: -3 hodiny
Počasí: subtropické oceánské: teploty 20°C až 28°C
Austrálie

Nejlepší pláže Austrálie. Rozlehlé jako sám nekonečný australský outback. Hebce jemný písek, dráždivá vůně Pacifiku, adrenalinová zábava ve vlnách i na pevnině, australská neformálnost. Zlaté pobřeží se řadí k nejatraktivnějším plážovým letoviskům naší planety a přitahuje jak samotné Australany, tak i mnohé cizince. Velkoměsto Brisbane a přilehlý pás pobřeží, výstižně zvaný Zlatý, je po právu magnetem australské turistiky.

více...
Austrálie

Program změna programu vyhrazena

den 17.

Užili jsme si zdravého horského povětří a ledovcové nádhery, je ale čas se zase trochu ohřát. Naše letadlo nabírá kurz nad Tasmanovo moře a dále na sever, do tropického tepla. Přistáváme v pohodovém Brisbane. Cestu z letiště si zpestříme malou prohlídkou tohoto kulturně sofistikovaného australského velkoměsta a pak už nás čekají dlouhé písečné pláže Zlatého pobřeží.

den 18.

Dnes máme těžkou volbu, prohřát si těla na slunných plážích Zlatého pobřeží a věnovat se hédonistickému nicnedělání? Anebo se podíváme za pravým australským životem, jak nám jej nabízí vnitrozemí?

Fakultativní výlety
Austrálie Austrálie Austrálie

TAJUPLNÝ PRAVĚK AUSTRÁLIE (celodenní s obědem)

Opustíme rozzářené pláže Zlatého pobřeží a zamíříme do tajuplného příšeří pravěkých gondwanských lesů, které zde snad rostou od počátku věků. Podivné rostlinstvo, vzácní živočichové. Pravěk ve své krystalické podobě. Zdání ale klame, erozí rozbrázděný štítový vulkán Tweed býval před geologicky nedávnou dobou, v době spodního miocénu, ohnivým peklem. Četné vodopády dnes dodávají místu dramatický ráz, krátkou procházkou se projdeme k nejhezčím z nich, k vodopádům Purling Brook a Goomalarah. Dalším mimořádným úkazem je zde jeskynní vodopád ve skalní bráně Natural Bridge na říčce Cave Creek, v příšeří se zde ukrývají endemické larvy světlušek rodu Arachnocampa. Svítí hlavně v noci, ale třeba nějaký záblesk zahlédneme. Pokračujeme k australsky vydatnému obědu na viktoriánském statku uprostřed divočiny. Odpoledne se pokocháme mimořádnými scenériemi údolí Numibah a vracíme se zpátky k hebkým plážím pobřeží.

Byl to zajímavý výlet. Ještě jednou si po večeři musíme prohlédnout fotky z dopolední cesty pralesem. Co kdyby?

Pořádně se podívat a prohlédnout každý pixel záběru. Třeba se nám podařilo zachytit yowieho, tajemného australského yettiho. Máme ho? Jestli ano, sláva a titulní stránky lesklých časopisů nás neminou!

Guam

Neznámý kout Mikronésie.
Guam
Časový posun oproti Brisbane: stejný čas
Počasí: tropické oceánské: teploty 25°C až 34°C
Guam

Strategicky výborně položený ostrov Mariánského souostroví byl za druhé světové války jedním z prvních cílů japonské invaze do Tichomoří. Letmý pohled na překrásné guamské pláže by mohl svádět k dojmu, že to tenkrát Asiaté vyhráli. Mezi návštěvníky zní hlavně japonština, korejština a čínština. Dějiny ale známe dobře, takže se zmást nenecháme. Víme přeci jasně, kdo tehdy po zásluze vyhrál. Guam je pevnou součástí Spojených států amerických. Nepočítáme-li ale Američany v uniformách, kteří sem cestují služebně, amerických civilů a dovolenkářů sem zavítá překvapivě málo. Cesta je sem daleká a bližší Havaj vychází o dost levněji. Ostrov je tak stále jen málo známým koutem světa a z dob, kdy to bývával vojenský prostor, si dosud uchovává lehkou auru zakázanosti. Od otevření guamských hranic se hotely orientují hlavně na stále lukrativnější asijskou klientelu, která si vyžaduje svůj vysoký standard služeb.

více...
Guam Guam

Program změna programu vyhrazena

den 19.

Ráno od šálku kávy hledíme na daleký oceánský obzor jižního Pacifiku, nějak nás to jako ty ostřílené námořníky zase táhne na oceán, nejlépe na nějaký neznámý a tajuplný ostrov. V Polynésii a Melanésii jsme už letos byli, a která ta oblast Tichomoří nám zbývá? Ta nejméně známá. Mikronésie! Do letadla nastupujeme s velkým očekáváním a těšíme se moc. A když se pod námi z nekonečných mořských dálav vyloupnou zelenavé kontury guamského pobřeží, cítíme ono příjemné napětí z neznáma. Jaký ten Guam vlastně bude?

den 20.

Polehávat jen tak na lehátku u pláže by na Guamu byla asi škoda, málokdo tu byl a doma se nás asi budou na exotický ostrov hodně ptát. Vydejme se tedy na výlet.

A všestranně zajímavý den zakončíme nějakým dobrým nápojem na příjemné pláži v naší Tumon Bay. Dojmů tu bylo na malý ostrov vskutku hodně!

Fakultativní výlety
Guam Guam

NEJVYŠŠÍ HORA SVĚTA NA GUAMU (celodenní s obědem)

Vyjedeme si po pobřeží ostrova k hoře Lamlam, zdánlivě nevýraznému pahorku. Počítáme-li ale výšku od úpatí v Mariánském příkopu, svah má převýšení plných 11 530 metrů. Pravá velehora, nejvyšší na světě, a my jsme za 20 minut od parkoviště nahoře? To se to tady pěstuje alpinismus, pěkně v pohodlí! Nebýt zde oceán, asi bychom se zapotili více. Naštěstí ty krásné oceány v současnosti na naší planetě máme. Rozhlédneme se po panoramatech, vrcholovou vlajku vztyčíme, naštěstí jsme nemuseli projít před aktem bojovým peklem, jako kdysi vojáci na Iwodžimě. Pokračujeme po silničce kolem Guamu ke španělské pevnosti Nuestra Senora de la Soledad a dále k unikátnímu jeskynnímu jezírku v Marbo Cave. Oběd v lokálním stylu pak bude příjemným úvodem k etnografickému poznání mikronéské kultury v chamorrské folklórní vesničce Lina’La. A koho by detailněji zajímala historie války v Pacifiku, krátká zastávka ve válečném muzeu bude jistě poučná. Ostatně dnes poklidná místa tehdejšího vyloďování na plážích Agat a Asan jsme dopoledne už viděli.

Macao

Poklady v deltě perlové řeky.
Macao
Časový posun oproti Guamu: -2 hodiny
Počasí: subtropické: teploty 20°C až 32°C
Macao

Modré azulejos, červené lampióny s kaligraficky vyvedenými znaky, prejzové střechy se zahnutými rohy, mediteránní ošoupané okenice. Kouř z vonných tyčinek, vůně kadidla v barokním kostele. Konfucius i Ježíš. Macao je unikátní směsicí orientální a západní kultury. Tři sta let portugalské nadvlády skončilo před dvaceti lety historickým aktem, který nadobro ukončil dlouhou epochu evropské koloniální přítomnosti na asijském kontinentu. Portugalci sem přišli jako první, a jako poslední též odešli. Mnohé zůstalo. Bohaté koloniální dědictví se projevuje v architektuře, gastronomii a mentalitě dodnes.

více...
Macao Macao

Program změna programu vyhrazena

den 21.

Asie, Největší kontinent, změť jazyků, národů a kultur. Naše cesta kolem světa pokračuje do delty Perlové řeky. Megalopole s neuvěřitelnými 120 milióny obyvateli se nepostřehnutelně přelévá přes dávné koloniální hranice britských a portugalských zámořských území. Složitý systém jedné země a více systémů, jazyková a náboženská pestrost a všeobjímající místní pragmatismus daly vzniknout vskutku fascinujícímu světu. Že by takto nějak vypadala budoucnost lidstva? Uvidíme.

Přistáváme v Macau, letadlo přistává kolem nejdelšího mořského mostu naší planety. To je délka! Vystupujeme a rovnou vjíždíme mezi zářící mrakodrapy a blyštivý svět kasín. Že jsme to už před pár dny někde viděli? Ale kdeže, Macao strčí Las Vegas hravě do kapsy. Těšit se můžeme také na staré koloniální centrum a portugalskou radost ze života. Zítra si to tu vychutnáme do alelujá.

den 22.

Café da manhā s portugalskou bábovkou a pak rychle do ulic Macaa! Bude to jistě zajímavé!

den 23.

Dva dny u Perlové řeky byly pravým náporem na smysly, ale stálo to za to. Intenzita života na plno! Zítra se raději trochu zklidníme.

Fakultativní výlety
Macao Macao

VŠECHNY BARVY HONGKONGU (celodenní s obědem)

Kyvadlovým autobusem přejíždíme nejdelší most světa přes deltu Perlové řeky, jsme v čínských vodách, tudíž jedeme spořádaně vpravo. V Hongkongu se po britsku vracíme na levou stranu ulice, a míříme do Kowloonu. Barvité uličky čínského města jako by vypadly ze starých čínských gangsterek. Jackie Chan tu asi z bočních dveří zrovna nevyskočí, jinak je to tu zcela autentické. Nábřeží s panoramatem mrakodrapů je úchvatné, vyhlídek ale není konec. Pokračujeme na vyhlídku na Victoria’s Peak, a to jsou panoramata, panečku! Oběd bude ve stylu kantonské kuchyně, a bude luxusní, však se tu vaří dobře, kde jinde na světě se rozdávají michelinské hvězdy i v pouličních jídelnách? Odpoledne se krátce podíváme do přístavu Aberdeen a na nějaký ten čínský chrámeček. Zapálíme tyčinky bohyni bohatství a prosperity a pak hned do přístavu, do Macaa se tentokráte vracíme rychlolodí.

NEUVĚŘITELNÉ KONTRASTY MACAA (polodenní s obědem)

Dopoledne si vyjedeme do historického centra, u ikonických ruin kostela Sao Paulo si vyfotografujeme spolu s místními klasickou selfie, projdeme se po koloniální ulici Rua Tercena k Praça do Senado, dlažba je tu jak v Riu na Copacabaně, portugalský styl a šarm se nezapře. Přejedeme k čínskému chrámu A-ma a jsme rázem v jiném světě. Vonné tyčinky a tajuplné tváře čínských božstev, jimž vévodí ochránkyně mořeplavců Ma-cu. A další střih: pokračujeme na vyhlídkovou věž s panoramatem ultramoderní výstavby, jimž dominuje bizarní věž kasina Lisboa. Se sklenkou dobrého portského v ruce a čínskými jídelními hůlkami na stole před námi můžeme u oběda konstatovat, že pestrost Macau rozhodně neschází. A v gastronomii zvláště! Macao bylo dnes vskutku zajímavé, zítra nás pak čeká další pojem světových cestovatelů.

Bahrajn

Perla Perského zálivu.
Bahrajn
Časový posun oproti Macau: -5 hodin
Počasí: pouštní tropické: teploty 22°C až 40°C
Bahrajn

Kde přesně ležela rajská zahrada ze starověkých eposů nevíme, hlavním adeptem je ale malý ostrov v Perském zálivu, dnešní Bahrajn. Kdesi zde stávalo starověké město Dilmun, zmíněné v nejstarších literárních památkách lidstva, v eposu o Gilgamešovi a v barvitém pojednání o Enkim a Ninchursanze. Staří Sumerové považovali Dilmun za obraz ráje, kde se člověk běžně setkával s tajemnými bohy a nesmrtelnost mu ležela na dosah ruky.

více...
Bahrajn Bahrajn Bahrajn

Program změna programu vyhrazena

den 24.

A zase se vracíme na palubu našeho privátního letadla, blíží se poslední destinace a už nám začíná být trochu smutno. Bude se nám stýskat po té letecké pohodě! Ale ještě ne, čeká nás ještě nadmíru zajímavá zastávka. Bahrajn.

den 25.

Budeme dnes v luxusu na poklidné pláži nabírat síly po tom jihoasijském mumraji, či se podíváme po zajímavostech Manamy?

den 26.

Dopoledne si ještě užijeme vyhřáté laguny před hotelem a pak už jen zabalit a na letiště.

Při posledním letu se ohlížíme zpět k východu, odkud jsme přiletěli, cíl je však před námi, na západě. Máme stále stejný směr, stále kupředu, a přesto se vracíme, zpátky do výchozího bodu. Domů! Ano, přesvědčili jsme se, že je naše planeta opravdu kulaťoučce kulatá a že všechny cesty vedou nakonec tam, kde začaly.

Není nakonec naše životní cesta podobná? Hlavně mít pádný důvod k závěrečnému konstatování, že jsme si pro tentokráte světa užili. A ten mít budeme!

Fakultativní výlety
Bahrajn

PO STOPÁCH BIBLICKÉHO RÁJE (polodenní s obědem)

Ještě než nám začne slunce nemilosrdně pálit, jedeme k bahrajnské pevnosti Qal’at al-Bahrajn. Zde stávalo centrum Dilmunské civilizace, předobraz to ráje, o němž se dochovaly nesčetné chvalozpěvy v klínopisu na hliněných tabulkách. Opodál leží Barbarův chrám, před čtyřmi tisícovkami let zde byl uctíván bůh Enki a Ninchursanga, zbytky této stavby patří k nejstarším památkám lidstva vůbec. Přeskočíme pak tisíciletí, zajedeme k impresivní mešitě al-Fátih a objížďku zakončíme na tradičním súku al-Muharraq. Při ochutnávce vyhlášené chalwy a místní dobré arabské kávy nás napadne, že ten ráj asi musel ležet někde zde. Vynikající oběd nám to poté potvrdí měrou vrchovatou. A u poslední večeře naší cesty si vzájemně sdělujeme dojmy. Byl ten ráj vskutku zde v Bahrajnu? Nebo na Havaji? Na Fidži? Na Jižním ostrově? Názorů je hodně, diskuze se dostává do obrátek. Není tím rájem nakonec celá ta naše krásná modrá planeta, tak samotná a jediná, opuštěná v nekonečně nehostinných hlubinách nemilosrdného vesmíru? Ta krásná zeměkoule, kterou jsme měli tu čest právě obletět?